„Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě se 5. října stane místem dění největší regionální společné přehlídky zemědělsky orientovaných firem a středních škol vychovávajících pro ně budoucí zaměstnance. Akce bude všechno, jen ne tradiční – připraven je téměř rekordně dlouhý „peloton“ Zetorů, bubenická show nebo poměření silných motorů s nepřekonaným Železným Zekonem,“ uvedla mluvčí Kraje Vysočina, který je spolupořadatelem zmíněné akce, Jitka Svatošová.

Velká traktorová show není na Novoměstsku žádnou novinkou. Už před dvěma lety uspořádala firma Moreau Agri Vysočina, která má své sídlo v Maršovicích, podobnou akci v o něco menším měřítku. „Tehdy se konaly takzvané Dny Zetoru s Moreau Agri Vysočina. Třešničkou na dortu byla spanilá jízda traktorů z Maršovic do Nového Města na Moravě a zase zpět,“ zavzpomínal ředitel zmíněné společnosti Milan Hájek.

Letos se organizátoři chystají na překonání rekordu. „Byli bychom rádi, kdyby se traktorů k Novému Městu rozjelo 118 nebo více,“ sdělil Milan Hájek, který připomenul, že rekord drží Litva - ta zaznamenala spanilou jízdu se 117 traktory. „Pokud se rekord podaří překonat, čeká všechny účastníky zápis v Zetor Gallery, kde bude jejich počin zvěčněn. Každý z nich také dostane drobnou pozornost od nás i od společnosti Zetor,“ dodal Milan Hájek.

Čtvrteční traktorová slavnost se bude odehrávat hned na třech místech – v Maršovicích, na Vratislavově náměstí a ve Vysočina Areně.

Do Maršovic se už od šesté hodiny ranní budou sjíždět traktory, které se zúčastní předem avizované spanilé jízdy. Ta ale nebude hlavním bodem programu. „Nejdůležitější je předávání traktorů Zetor vybraným odborným středním školám Kraje Vysočina. Dostanou je žáci z Nového Města na Moravě, Bystřice nad Pernštejnem, Třebíče a Humpolce,“ prozradil Milan Hájek.

Celkem šedesát elektrokol si budou moci zájemci vypůjčit ve vybraných městech na Vysočině.
Zájemci si vyzkouší jízdu na elektrokole

Za novými zemědělskými stroji pro školy stojí dvouleté úsilí. „Dva roky trvalo, než jsme na to sehnali peníze a než jsem se domluvili s firmou Zetor, která je poskytla, na konkrétních podmínkách,“ poznamenal Milan Hájek.

Návštěvníky Vysočina Zetor Show čeká i další bohatý program. „Děti i veřejnost si budou moci pohlédnout flotilu Kaipanů a složit si své papírové auto. Chybět nebude ani náročná soutěž v jízdě zručnosti připravená společností Zetor a vyhodnocení nejlepších konstrukčních týmů středních škol. Během programu ve Vysočina Areně dojde na velkou autogramiádu Ivo Kaštana a Josefa Macháčka známých tváří z Rally Dakar, na akustickou bubenickou show a po poledni silové vystoupení Železného Zekona. To vše v kulise rozmanité moderní zemědělské mechanizace. Program ve Vysočina Areně je zaměřen na žáky vyšších ročníků základních škol, středoškoláky a jejich rodiče a především pro laickou i odbornou veřejnost,“ informovala Jitka Svatošová.

Marcela Lorencová se včelám věnuje tři roky. Začínala se dvěma úly a dnes už má čtyři. Postupně se od svého mentora naučila vše, co ke včelaření patří.
Vždycky kolem úlů ráda čichám, protože je to úžasná vůně

ORIENTAČNÍ PROGRAM:

6:00 – 9:00 – řazení traktorů na seřadišti, Maršovice
9:00 – 9:15 – oficiální odstartování „spanilé jízdy“ z Maršovic směr Nové Město na Moravě a dále do Vysočina Areny Nové Město na Moravě
9:00 – 10:00 – program pro veřejnost na náměstí v Novém Městě na Moravě, autogramiáda Ivo Kaštana a Josefa Macháčka, jezdců Rally Dakar, přehlídka flotily sportovních vozů projektu Postav si svoje auto, malování na obličej
9:20 – 9:40 – začátek průjezdu konvoje náměstím v Novém Městě na Moravě s překvapením
9:30 – 9:40 – paralelní začátek programu ve Vysočina Areně, Nové Město na Moravě
10:00 – 10:30 – oficiální předání traktorů Zetor vybraným odborným středním školám Kraje Vysočina v rámci akce „Postav si svůj ZETOR“
10:50 – vystoupení a autogramiáda Ivo Kaštana a Josefa Macháčka, jezdců Rally Dakar
11:15 – dojetí posledního traktoru spanilé jízdy s překvapením
11:20 – ocenění nejlepších školních repasí traktorů ZETOR ve čtyřech kategoriích
11:30 – 12:30 – ZETOR CUP pro studenty odborných středních škol s následným vyhlášením vítězů
12:45 – svou sílu nám předvede i slavný silák Železný Zekon – dokáže přetlačit ZETOR :-)?
13:00 – ZETOR CUP #2 pro zákazníky s hodnotnými cenami – vzhledem k velkému zájmu o účast v závodě budou účastníci vylosování z obdržených přihlášek
Po celý den volná zábava s živou i reprodukovanou hudbou, zajištěny stánky s občerstvením, skákací hrad, biatlonová střelnice, přehlídka odborného vzdělávání škol zřizovaných Krajem Vysočina, přehlídka moderní zemědělské techniky, možnost konzultací a ukázek.