„Letos chceme mezi žadatele rozdělit půldruhého milionu, což bylo schválenou radou města,“ informoval bystřický místostarosta Josef Vojta. Dodal, že formuláře žádostí jsou zájemcům k dispozici v sekretariátu městského úřadu na Masarykově náměstí.
V předchozích letech byl o půjčky z Fondu rozvoje bydlení mezi místními lidmi zájem, protože splatnost vypůjčené částky se pohybuje mezi dvěma až šesti lety při čtyřprocentním úroku.
Limit? 150 tisíc korun
Žadatel může dostat půjčku ve výši maximálně sto padesát tisíc korun na jednu žádost. „Peníze však nelze získat na jakékoliv stavební zákroky spojené s bydlením, na novostavby například ne. Je přesně definované, na jaké práce je možné finance použít - jsou určeny hlavně na rekonstrukce objektů,“ upozornil místostarosta.
Kupříkladu na stavební údržbu spojenou s výměnou střechy si může stavebník zapůjčit až sto tisíc korun. Půjčku z Fondu rozvoje bydlení je možné aplikovat rovněž na rekonstrukci vytápění objektu, například na náhradu stávajících topných systémů za ekologické. „Například za plyn, dřevo, řízené spalování uhlí, solární panely a podobně,“ dodal Josef Vojta.
Množství peněz se na účtu Fondu rozvoje bydlení v průběhu let zvyšuje, jak se zapůjčené peníze včetně úroků vracejí zpět a suma schválená na půjčky k rekonstrukci bydlení se tak stále zvětšuje. „V loňském roce jsme zájemcům o půjčku z Fondu rozvoje bydlení půjčili milion a dvě stě tisíc korun, letos je to už milion a půl,“ dodal místostarosta.