Vlak zastavil a vystoupili první skauti. Za pár minut totiž dorazí spoj z Třebíče, kde už vezou posvátný plamínek. „Vlakem po Jemnické dráze letos vezeme Betlémské světlo podruhé. V tomto roce jsme poprvé oficiálně pod rozvozem, loni jsme jej rozváželi neoficiálně. Na organizaci převozu se podílí pár místních vedoucích skautů ze střediska v Jemnici. Velký podíl práce patří panu Kouřilovi, který nás právě přivezl výletním vláčkem z Jemnice. Jsme tu vlastně díky jeho zásluze,“ řekla hlavní organizátorka akce Iva Cechová.

Na perónu mezitím nedočkavě postávalo pár místních. Mezi nimi stojí i Marie Chytková. „Vždycky jsem Betlémské světlo dostala od známých. Letos mi to poprvé vyšlo, tak jsem si pro něj přišla sama. Konečně to po těch letech uvidím na vlastní oči,“ radovala se.

Skauti nelenili a hned po příjezdu ottevřeli krabičky s cukrovím, aby si zpříjemnili poslední minuty čekání. „Nedáte si perníček?,“ provolává malá skautka zatímco prochází mezi lidmi.

Studenti si vyzkoušeli, co obnáší práce novináře
Z teorie do praxe. Studenti v Třebíči si vyzkoušeli, co obnáší práce novináře

Za pár minut se ozvalo z výpravní budovy hlášení, že vlak ve směru z Třebíče přijede ke druhé koleji. Skauti rychle sklidili krabičky s cukrovím a připravili si lucerny. Mezitím na druhou kolej přijel vlak ze kterého vystupili světlonoši s lucerničkami. „Ahoj, tak jsme tady i se světlem. Kdo si chce připálit jako první?,“ volali při výstupu.

Uběhlo pár chvilek a u vlaků se rozzářily první lucerny. Vše musí proběhnout rychle, vlak totiž dál pokračoval do Znojma. „Haló, pojedete s námi i dál?,“ tázal se průvodčí skautů, kteří přikývli, chvatně se rozloučili a vrátili se zpátky do vlaku.

Po odjezdu si v klidu rozsvítili své lucerny i zbývající skauti z Jemnice a vrátili se zpátky ke svému výletnímu vláčku. Čeká je cesta zpátky do Jemnice. Po cestě pokračovali s rozdáváním posvátného světýlka. „Zastavujeme v každé vesnici, vždy na nás na zastávce čeká pár lidí. Největší zájem je samozřejmě v cílové zastávce v Jemnici. Z vlakového nádraží odneseme Betlémské světlo do skautské klubovny, kam si pro něj lidé mohou přijít ve středu třiadvacátého prosince,“ komentovala Cechová.