To, že se sezona nevydaří, ví už v Autokempinku Pilák na březích Pilské nádrže v bezprostřední blízkosti Žďáru nad Sázavou. Jak konstatovala Radka Remarová z městské příspěvkové organizace Sportis, která se o chod zařízení stará, ze začátku sezony se přízeň ze strany lidí o ubytování v kempu držela na stejné úrovni jako v letech předchozích. Pak ovšem nastal zvrat.

„Bohužel, v důsledku omezení rybaření i zákazu koupání, kvůli opravě hráze a hluku ze stavby a teď dokonce i zákazem vstupu do lesů, je obsazenost v chatkách menší," řekla Remarová. „Totéž se dá říci i o karavanech či stanech," dodala ještě pracovnice Sportisu.

Optimističtěji se nejeví ani výhled na konec srpna a září. Přestože mají dle vyjádření Radky Remarové na tyto měsíce zarezervované pobyty v chatkách, ne všechny jsou obsazeny. Důvod? I zde se dle ní projevil vliv zákazů a stavebních prací na hrázi.

Kemp u Pilské nádrže je v provozu od května do září a nechybí v něm moderní komplex sociálních zařízení a bufet. Zatímco v chatkách lidé zůstávají většinou týden, některé z karavanů u Piláku stojí celou sezonu, přičemž jejich vlastníci tam jezdí jako jiní třeba na chalupu, další zase setrvají pouze pár dní.

Rezervace i na září

„Když k nám do kempu lidé volají a ptají se na místo, nezapomenou zjistit, jak to tu vypadá s čistotou vody v rybníku. Především nyní, když všude slyší o zákazech koupání," sdělila Vlasta Petrová z Autokempu Sykovec ve Vlachovicích na Novoměstsku. Kemp u stejnojmenné vodní plochy přivítal první letošní hosty již 27. dubna. Do prázdnin přijížděli rybáři i školní výlety. Na obsazenost si nemohou stěžovat ani nyní.

„Sezonu budeme mít asi o něco lepší než tu loňskou. Červenec a ještě minulý týden bylo hodně plno, a to jak v chatkách, tak ve stanech a karavanech. Teplé počasí vyhnalo lidi do přírody," podotkla Petrová. Pevná lůžka v sedmi chatkách kempu si lidé zamlouvají už od ledna a úplně rozebrané zůstávají i během srpna.

Září v Sykovci bývá z pohledu obsazenosti většinou slabší, ale již teď mají předběžně objednané chatky na téměř všechny víkendy. „V září do kempu jezdí rekreanti, kteří nemají rádi kolem sebe hluk a užívají si tu klidu. Platí mimosezonní ceny," doplnila provozovatelka Autokempu Sykovec Vlasta Petrová. Dle jejích poznatků lidé letos méně utráceli ve stánku, kupovali zejména pouze cukrovinky a pití, ostatní potraviny si vozili do tábořiště ze supermarketů z okolí.

Podobnou návštěvnost jako loni evidují v kempu ve Westernovém městečku Šiklův mlýn u Zvole nad Pernštejnem. Turisté tam mohou využít jak klasické chatky, tak místa pro stany na téměř 80 hektarech pozemků. Mohou se ale ubytovat také v zařízených srubech, indiánských týpí, komfortních velkoplošných stanech nebo mobilních domech. „Ohledně kempu, tak ten máme pořád velmi dobře osazen. Každou sezonu jsme přes 80 procent. Hodně se nám také zvedl zájem o ubytování v hotelu a penzionu, a to i díky nově pořádaným táborům pro seniory, které slaví velký úspěch," konstatovala Lenka Vitámvásová, vedoucí marketingového oddělení Šiklandu. Kemp ve westernovém městečku je otevřen pouze přes prázdniny, tedy od začátku července do konce srpna.

„Pod stan do kempů jsem jezdívala každé léto se svými rodiči a sourozenci prakticky odmalička. Nic jiného jsem neznala, pobyt u moře jsme si nemohli dovolit. Teď už jsem pod stanem ovšem nespala minimálně posledních deset let. Snad si to jednou zopakuji s vlastní rodinou," zavzpomínala na léta dětství třicetiletá Simona Krejčová ze Žďáru nad Sázavou.

V Kraji Vysočina byly loni podle Českého statistického úřadu tři desítky kempů s více než 3500 místy pro stany a karavany. Mezi kraji to byl pátý nejvyšší počet míst.