Žďár nad Sázavou byl osvobozen 10. května ráno Rudou armádou. V posledních dnech války došlo ve městě nejenom ke značným materiálním ztrátám, ale i obětem na životech.

Dění posledních válečných dnů zachytil legendární žďárský fotograf Vilém Frendl (1913-2007), který přitom několikrát riskoval svůj život. „Občas se mi klepala kolena. Třeba když jsem fotil ustupující německé vojáky z okna Čechova domu na Havlíčkově náměstí. Vojáci si v jednu chvíli všimli záblesku z objektivu, zamířili pušky tím směrem a moc nescházelo k tomu, aby začali střílet. Nebezpečné byly také okamžiky těsně po bombardování Žďáru nebo při požáru Tvrze," řekl ve svém posledním rozhovoru pro Žďárský deník Vilém Frendl. Ten sedm desítek let dokumentoval dění ve městě, zemřel v roce 2007.

Němečtí vojáci se v posledních chvílích války chovali značně nervózně, nezřídka dostávali protichůdné rozkazy a začínali panikařit. Stůj co stůj se snažili vyhnout zajetí Rudou armádou a pokoušeli se dostat co nejdále na západ. Když 9. května vešla v platnost kapitulace německé branné moci, organizovaný odpor ustal a řada vojáků se pokoušela dostat na západ na vlastní pěst. „Prchající Němci opouštěli tanky, obrněná vozidla a nákladní auta a současně se zbavovali výstroje, zbraní, munice a všech věcí, které již nepotřebovali a jež se pak povalovaly všude po Žďáře a okolí," uvedl Ivo Filka, někdejší žďárský historik.