Vzkaz je reakcí nejen na vraždu Jakuba Šimánka, z níž je obviněn sexuální deviant Antonín Novák, ale i dalším s podobnou sexuální úchylkou, kteří jsou pro společnost nebezpeční, a nijak se neléčí a vyhledávají si své oběti mezi ženami a dětmi.

Deník má k dispozici dopisy od čtyř pacientů a všichni se shodují na tom, že devítiletý Jakub mohl žít, pokud by se Novák nevyhýbal léčbě.

„Já jsem se také kdysi dopouštěl zneužívání dětí. Dělal jsem to tak, že jsem se na ně tlačil v přeplněných tramvajích,“ popsal jeden z pacientů, který si uvědomoval svoji sexuální poruchu, ale odbornou pomoc nevyhledal.

Jednoho dne se dostal na přednášku, kde sexuolog odpovídal na dotazy. Nedokázal se tehdy překonat a zeptat se na svůj problém ani si domluvit schůzku s lékařem.

Dodnes ho to mrzí. „Později jsem zneužil děti agresivnějším způsobem. Osahával jsem je rukou přímo na jejich holém přirození. Kdybych tehdy překonal svůj stud, tak dnes ty děti nemusely mít psychické problémy, co mají, a já bych nebyl odsouzen,“ říká otevřeně jeden z pacientů.

Přesně toho se měl dopouštět i Novák, který se přiznal k tomu, že kromě Jakuba Šimánka zneužil další chlapce v Havlíčkově Brodě a Olomouci, kterým sahal na přirození. Dosud se ale nikdo z nich nepřihlásil, přestože je k tomu policie vyzvala. Možná, že kdyby to udělali hned poté, co na ně Novák sahal, mohl Jakub žít.

Devianti se shodují na tom, že léčba je v takovém případě nezbytná. Bez ní zneužívání dětí pokračuje a v mnoha případech nabývá mnohem závažnější a nebezpečnější formy.

Podle sexuoložky Želmíry Herrové je sexuální deviant na veřejnosti prakticky nerozpoznatelný. „Může to být dobrý otec od rodiny či svědomitý pracant, ale sexualita nakonec převálcuje jeho vůli,“ upozorňuje Herrová.

„Také jsem si myslel, že vše vyřeším sám, a měl jsem zbytečný stud. Nejenže jsem nic nevyřešil, ale moje sexuální kontakty mimo zákon vyšly najevo a pak už bylo pozdě říkat si, proč jsem nešel k lékaři dřív,“ napsal v dopise jiný pacient.