Předchozí
1 z 2
Další

Michal ŠalomounMichal ŠalomounZdroj: Deník/Luděk Mahel

Michal Šalomoun práva studovat nechtěl, nyní je ministrem pro legislativu

Coby ministr pro legislativu nyní dohlíží na to, aby přijímané zákony byly funkční a kvalitní. Jako mladík si Šalomoun ale rozhodně nepředstavoval, že by se někdy mohl zabývat právem. Zajímal se o umění. Po gymnáziu proto zamířil do Brna na Janáčkovu akademii múzických umění, kde studoval dramaturgii a scenáristiku. „Jenže to bylo ještě v době, kdy se chodilo na vojnu. Studium jsem si tedy chtěl prodloužit. Můj otec byl ale ryze praktický člověk a už to, že jsem studoval uměleckou školu, nelibě nesl. A práva byla pro mého otce dostatečná záruka, že po jejich vystudování budu schopen se sám živit,“ popsal spletitou cestou, která ho přivedla k zákonům a paragrafům.

K politice přičichl deset let předtím, než se stal ministrem za Piráty. Tehdy, v roce 2011, však hájil barvy Věcí veřejných – a nikoli na celostátní, ale komunální úrovni. Jako náhradník se tenkrát dostal do zastupitelstva a rady města Třebíče. V roce 2014 post zastupitele a radního zkoušel obhájit v uskupení Ta naše Třebíč, ve volbách však neuspěl.

Michal Šalomoun.
Michálka nahradí ve vládě nestraník za Piráty Šalomoun. Rodák z Třebíče

Následně ho oslovili právě Piráti – a také v jejich řadách měl však zpočátku smůlu. V roce 2017 za ně kandidoval na druhém místě do Poslanecké sněmovny. Neúspěšně. O rok později to za Piráty a TOP09 zkusil do Senátu. Skončil na třetím místě. Následující rok kandidoval za Piráty do Evropského parlamentu. Opět bez úspěchu. A další rok z předposledního místa pirátské kandidátky zkusil štěstí ve volbách do krajského zastupitelstva. Také zde měl smůlu. Trochu paradoxem tedy je, že úspěch zaznamenal až po letošních volbách do Sněmovny, v nichž nekandidoval.

Se svou novou rolí se coby nováček zatím sžívá. Priority už si ale stanovil. „Teď je pro mě důležité a akutní řešit novelu pandemického zákona, jehož platnost skončí v únoru,“ odpověděl Šalomoun Deníku na otázku, čím se čtrnáct dní po svém uvedení do funkce zabývá nejvíc.

Novoměstský starosta Michal Šmarda.Novoměstský starosta Michal Šmarda.Zdroj: Deník/Helena Zelená Křížová

Po dvou špatných letech jeden dobrý rok. Šmarda povede sociální demokraty

Michal Šmarda je novým šéfem České strany sociálně demokratické, zároveň zůstal starostou Nového Města na Moravě. Nyní se bude snažit tradiční českou stranu vrátit na výsluní.

O vedení sociálních demokratů se ucházela také dosavadní místopředsedkyně Jana Maláčová. „Velmi si vážím toho, že jsme spolu svedli důstojný a fér souboj. Budu se snažit ji znovu zapojit do práce pro sociální demokracii,“ slíbil po svém zvolení Šmarda s tím, že pozici předsedy bere s pokorou, je to podle něj velký závazek. „Nebude to jednoduché, protože sociální demokracie je v nejhlubší krizi, v jaké byla od roku 1992,“ dodal k práci, která ho čeká.

Starosta Nového Města na Moravě a nový předseda ČSSD Michal Šmarda.
Starosta Šmarda je novým šéfem ČSSD. Vyberu lidi, se kterými lze vyhrát, říká

Jeho nejbližším úkolem bude vybrat si lidi, kteří mu pomohou dostat stranu opět do popředí zájmu voličů. Oblíbený novoměstský starosta vidí výhodu v tom, že nejbližší volby budou komunální. „Musíme být dobří v tom, v čem sociální demokraté tradičně byli. A to je konkrétní pomoc lidem v konkrétních obcích,“ prohlásil Šmarda.

Letošní rok tak byl pro Šmardu diametrálně odlišný než uplynulé dva. Předloni se totiž téměř stal ministrem kultury. Měl nahradit Antonína Staňka, prezident Miloš Zeman ho ale odmítl jmenovat. S odstupem času však loni v dubnu Šmarda v rozhovoru pro Deník uznal, že je dobře, že se ministrem nestal. „Funkci ministra bych zvládl, ale je fakt, že bychom velmi těžko vycházeli s panem premiérem. Myslím si, že do velké politiky by neměli vstupovat lidé bez mandátu od lidí. A mandát se nedá získat jinak, než ve volbách,“ řekl mimo jiné.

Starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.
Chceme, aby bylo Nové Město celoročním sportovním centrem, říká Michal Šmarda

Následně před rokem na podzim neuspěl v druhém kole senátních voleb. „Chtěl jsem udělat něco pro změnu levicové politiky v České republice. Tím, že jsem kandidoval v koalici se Zelenými a hnutím Budoucnost, jsem chtěl ukázat cestu, která může fungovat. Myslím si, že levice má v České republice velké problémy,“ prohlásil po sečtení kandidátních hlasů politik.

Ve volbách ho tehdy porazil lidovec Josef Klement. Ten měl silnější podporu v celém žďárském okrese s výjimkou Nového Města na Moravě. Vztah tamních obyvatel ke starostovi nejlépe ilustrují slova kdysi nejstarší obyvatelky Blaženy Šedé. V době, kdy jí první muž radnice přišel popřát ke stým třetím narozeninám, mu řekla: „Neopovažujte se jezdit do Prahy. To v žádném případě. Musíte zůstat v Novém Městě, tady vás lidé potřebují. Radnici vedete dobře, a na tom strašně záleží. Až se později bude psát nová historie Nového Města, bude tam vaše jméno zapsáno zlatým písmem. V Praze sice ve vládě musí být taky někdo spravedlivý, ale nemusíte to být zrovna vy. Vy patříte do Nového Města.“