„Jeden den koncovku koupíme a druhý den už tam není. Mnohdy chybí i metr nebo dva metry hadice. Dokonce jsme přišli i o měřič tlaku v pneumatikách, který byl ke kompresoru pevně přidělaný kovovým lankem,“ uvedla Olga Jelínková z čerpací stanice Unicorn ve Žďáře nad Sázavou.

Stejnou zkušenost mají na většině čerpacích stanic na Žďársku. „Koncovka vydrží na hadici tak dva dny, maximálně týden, ztratila se nám v poslední době už šestkrát,“ doplnila Marie Radová, pracovnice novoměstské stanice Benziny.

Nikdo neví, proč

Nad ztrátou koncovek v hodnotě přibližně sta korun odborníci jen nechápavě kroutí hlavou. „Vůbec netuším, na co to lidé kradou, nechápu to. Snad do sběru? Ale jakou by to mělo hodnotu?“ divil se František Černý, majitel autoškoly.

„Možná pokud by doma měli kompresor, tak by se jim to hodilo, jiné praktické využití mě nenapadá,“ potvrdil Jan Kostečka z dopravního oddělení Policie ČR.

To, že vynalézavost zlodějů nezná mezí, potvrzuje i zkušenost pracovníků čerpací stanice Benzina v Brněnské ulici ve Žďáře nad Sázavou. „Máme přenosný kompresor, je tam kovové tělo, trochu jiné zakončení, takže to se zlodějům asi nehodí, ale pro změnu nám ukradli hubici od vysavače,“ uvedl zaměstnanec stanice Josef Matulka.

Sabotáž cyklistů?

S další zvláštností se setkávají, co se týče doplňování vzduchu do pneumatik, na čerpací stanici Tři Studně, která je bokem od rušných silnic. „U nás tuto službu využívají spíše cyklisté a to zakončení se jim moc nehodí. Mnohdy ho povolí nebo sundají a zahodí. Ale hadici máme schovanou uvnitř budovy, je na očích, takže snad i díky tomu ji tak často nemáme poškozenou,“ dodala Michaela Zelená, která na zmíněné čerpací stanice ve Třech Studních na Novoměstsku pracuje.

„Je to neuvěřitelné, hrozný nepořádek,“ komentoval informace jeden z řidičů u čerpací stanice.