Hnízdo ledňáččího páru je totiž přímo ve břehu řeky, na které se pracovníci Povodí Labe rozhodli provést zkoušku průtočnosti. Z nádrže Hamry u Hlinska do Chrudimky vypustili několik stovek kubíků vody.

S vypouštěním se podle ochranáře Jaromíra Čejky začalo kolem deváté ráno. „K Vítanovu jsme přijeli o něco dříve a pečlivě stoupání hladiny sledovali. Před jedenáctou hodinou nám došlo, že musíme mláďata z nory vytáhnout,“ vzpomněl na záchrannou akci Čejka.

Noru pracovníci správy CHKO ucpali hadrem, aby se tam nedostala voda, a čekali. Hladina kulminovala před pátou hodinou odpoledne. „Po celou dobu jsme seděli na břehu a pozorovali, jak ostatní ptáci reagují na neobvyklé množství vody. Zahlédli jsme například mládě skorce, které si kvůli stoupající hladině nemohlo jako obvykle sednout na kámen v řece,“ popisovala čas strávený u Chrudimky praktikantka ze správy Jana Kristianová.

Kolem nory po dobu, kdy byli ledňáčci z hnízda pryč, poletovali i s rybkami jejich rodiče. „Museli jsme proto sedět v blízkosti nory, aby se tam neodvážili letět a nezjistili, že jsou mláďata pryč,“ objasnil ochranář. Voda poklesla kolem devatenácté hodiny. „Když jsme došli k noře, zjistili jsme, že hladina vystoupala asi deset centimetrů nad ni. Kdybychom z ní mláďata nevytáhli, utonula by,“ dodal Čejka.

Hadr byl podle jeho slov sice nasáklý vodou, ale hnízdo zůstalo suché. „Dali jsme ho do původního stavu. Hned, jak jsme tam mláďata posadili, otočila se zobáčky k východu a vyhlížela rodiče s potravou,“ řekl Jaromír Čejka.

Jak tvrdí pracovníci správy CHKO, díky dvěma mírným zimám se počet ledňáčků říčních, kteří jsou zvláště chráněným druhem, v CHKO zvýšil. V současné době vědí ochranáři o dvanácti párech.

--------------

Ledňáček

Ledňáček říční (Alcedo atthis) je plachý pták čeledi Ledňáčkovitých. Dosahuje délky 16-19cm, rozpětí křídel 23-27cm a váží asi 40g. Někteří jedinci se dožívají kolem deseti let, avšak vetšina pouze 2-3 roky. Pro Ledňáčka říčního je typické zbarvení. Záda, vnější část křídel a hlavičku má modrozelenou, hruď je zbarvena oranžově. wikipedia.cz