VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyzdobenou světnicí v muzeu už voní štědrovka

Žďár nad Sázavou – Do světa starých adventních a vánočních zvyků na Horácku vtahuje návštěvníky výstava Když štědrovka zavoní, kterou otevřeli ve žďárském regionálním muzeu v ulici Tvrz.

7.12.2017
SDÍLEJ:

Výstava o starých adventních a vánočních zvycích na Horácku, nazvaná Když štědrovka zavoní, ve žďárském regionálním muzeu. K vidění bude do 7. ledna.Foto: Deník / Lorencová Martina

Na příchozí tam čeká spousta zajímavostí, vánočně vyzdobená světnice, vánoční postavy, dozvědí se, jak lidé dříve trávili od rána až do půlnoci Štědrý den nebo jaké zvyky se vázaly se svátky svatého Štěpána, Mláďátek či Jana Evangelist, od kdy se stavějí v domácnostech betlémy a co se jedlo k večeři před 150 lety. A možná zahlédnou i zlaté prasátko…

Nechybí ani praktické ukázky štědrovečerní magie. „Dětem se líbí odlévání cínu a hodně se baví i u hádání budoucnosti z polínek – podle toho, jaké polínko si poslepu vyberou, se dozvědí, jaký bude jejich ženich či nevěsta,“ přiblížila s úsměvem průvodkyně Kamila Dvořáková.

Návštěvníci si na výstavě také mohou připomenout některé důležité dny v předvánoční době, na něž se dnes už pozapomnělo. „Třeba den svatého Ondřeje, který se někdy do adventu vejde, a někdy ne. Je 30. listopadu, a v ten den se prý venku mají ujímat vlády síly temnot, síly zimy. Naši předkové se toho dne trošku báli, takže se scházeli třeba na návsi, kde společně hodovali a veselili se - aby se trochu bát přestali. Dokonce se věřilo, že na svatého Ondřeje létají i čarodějnice. Byl to prostě takový strašidelný den,“ zmínila průvodkyně.

Výstava rovněž připomíná, že svatý Mikuláš není vymyšlený vánoční muž, ale byla to skutečná osobnost, a představí i zvyky, jež se pojily se dny svaté Barbory nebo svaté Lucie, který třeba byl dříve velice důležitým svátkem. Bíle oděná postava coby svatá Lucie například 13. prosince nadělovala hodným dětem a ty zlé třeba máchala ve džberu s ledovou vodou nebo vyplácela vařečkou. Ale víte třeba, proč by se v ten den měly před ní mít na pozoru i hospodyňky? „Lucie také kontrolovala, jestli máte uklizeno. Přišla, peroutkou ometla hlavně kamna a kuchyň, a když zjistila, že tam je nepořádek, tak klidně tou vařečkou vyplatila i maminku a hlavně ji pomluvila po celé vesnici,“ popsala úsměvně Kamila Dvořáková, a pobavila tím i děti ze 3. B žďárské školy Švermova, které si přišly výstavu prohlédnout.

I jim se zamlouvalo lití cínu a věštění z polínek, se zájmem si prohlédly i takzvanou oplatečnici. „Na Štědrý den bychom se podle zvyku měli postit. Ráno ale bylo dovoleno něčeho malého si ďobnout, a velmi oblíbené byly oplatky. Myslím, že by vám chutnaly, byly tenké, třeba jako lázeňské oplatky, a natíraly se medem, nebo byly slané s česnekem,“ řekla školákům Kamila Dvořáková. Z houfu dětí se sice hned ozvalo „já chci s česnekem“, ale průvodkyně musela s úsměvem připomenout, že o nich sice vyprávějí, ale v muzeu oplatky nepečou.

Expozice ukazuje také prostřený štědrovečerní stůl. „K večeři by se mělo zasednout s východem první hvězdy. Večeře byla poděkováním za celý rok práce, a naši předkové se snažili mít na štědrovečerním stole něco od každé plodiny, kterou pěstovali. Hlavním vánočním pokrmem vánočka, tady u nás se jí říkalo štědrovka, takže odtud je i název naší výstavy,“ dodala Kamila Dvořáková a návštěvníkům pak ukázala i to zlaté prasátko.

Výstava Když štědrovka zavoní bude ve žďárském regionálním muzeu otevřená do 7. ledna. Vánočně vyzdobená je i stálá expozice v Moučkově domě. V prvorepublikovém obchodě tak je k vidění typický adventní sortiment, v měšťanském salonu prostřený stůl, betlém a nazdobený stromeček s dárky a v poslední místnosti několik knihy s vánoční tematikou z 19. století.

Autor: Martina Lorencová

7.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Házenkářský tým složený ze studentů žďárské průmyslovky zlomil finálové prokletí. Na třetí pokus porazil Rožnov pod Radhoštěm a postoupil na mistrovství světa do Kataru.
4

Katar to jistí! Žďárská průmyslovka vyhrála republiku v házené

Před kostelem svatého Ondřeje ve Vojnově Městci zpívalo ve středu 13. prosince koledy na sto padesát dětí a dospělých. První tón udával starosta Karel Malivánek.
15

Ve Vojnově Městci se zpívaly koledy v záři prskavek

AKTUALIZOVÁNO

V Polničce koledy zazněly již potřetí

Polnička – Letos již potřetí se do akce Česko zpívá koledy zapojili v Polničce na Žďársku. Zazpívat si sedm vybraných vánočních písní přišlo ve středu večer na prostranství před tamní školou zhruba dvě stě až tři sta lidí.

Studenti chtěli za prezidenta Jiřího Drahoše

Praha, Vysočina – Středoškoláci by poslali do druhého kola prezidentských voleb Jiřího Drahoše a Miloše Zemana. Prozradily to výsledky studentských prezidentských voleb nanečisto, jejichž první kolo se konalo na bezmála čtyřech stovkách středních škol v úterý 12. prosince a ve středu 13. prosince.

Rozštípená skála bude znovu vyhlášena přírodní památkou

Hamry nad Sázavou – Opakovaně bude na jaře vyhlášena přírodní památka (PP) Rozštípená skála, a to i přesto, že již řadu let přírodní památkou je.

Zloděj ukradl přívěsný vozík

Velká Bíteš – O přívěsný vozík přišel jeho majitel v Ludvíkově. Ztratil se z volně přístupného pozemku v úterý 12. prosince mezi jednou hodinou v noci a jedenáctou hodinou dopoledne.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT