Koncem loňského roku se pracovníci Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy rozhodli zvýšit bezpečnost návštěvníků tohoto skalního útvaru, zejména v zimním období. Opatřili stezku vedoucí na vrchol nazvaný Vyhlídka sloupky spojenými vodicími řetězy. Hned počátkem letošního roku ale při obchůzce zjistili, že podstatná část sloupků a řetězů chybí, a proto kontaktovali policii.

Pachatel neznámý

Díky vyšetřování se podařilo zajistit podstatnou část zcizených věcí. Viník ovšem zůstal neznámý. „Pachatele jsme nedopadli, museli jsme případ uzavřít. Všechno, co se nám podařilo najít, jsme vrátili na Správu Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy," potvrdil velitel obvodního oddělení Policie České republiky v Novém Městě na Moravě Libor Černý.

Policisté našli ukradené věci nedaleko místa činu. „Jestli je měl připravené k odvezení, nebo ho někdo vyrušil, to nevíme. Každopádně se nám podařilo dohledat téměř vše, něco bylo u parkoviště, něco leželo poblíž cesty vedoucí k hlavní komunikaci," popsal Libor Černý. Ochranáři sice dostali materiál zpátky, ovšem nikdo jim už nevrátí finanční prostředky, které vynaložili na zabezpečení cesty na vrchol Vyhlídky. „Sloupky s řetězy jsme na Paseckou skálu znovu instalovali na přelomu měsíců května a června," sdělil mluvčí Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy Jaromír Čejka.

Ochranáři se tentokrát snažili turistické zabezpečení alespoň trochu pojistit. „Šrouby jsme o něco zkrátili a rozklepali tak, aby se nedaly vytočit," potvrdil mluvčí Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.

Vyhlídka na Pasecké skále se ovšem nyní může pochlubit ještě další novinkou. „Před týdnem jsme tam umístili takzvaný QR kód, pomocí něhož si mohou návštěvníci ve svém chytrém telefonu zjistit podrobné informace o dané lokalitě," představil novum na Pasecké skále Jaromír Čejka.

QR kódy byly nainstalovány ještě na dalších devíti místech ve Žďárských vrších. Turisté je najdou například na Devíti skalách, Prosičce, na Luckém vrchu a v dalších lokalitách. „Je to úplně čerstvá novinka," řekl Jaromír Čejka.

Tabulka umístěná na zábradlí Vyhlídky obsahuje dva QR kódy. Z jednoho se návštěvníci dozvědí podrobnosti o tomto výhledovém místě, druhý jim poskytne informace o dalších lokalitách s QR kódy.