Bouřky podle meteorologů přijdou do Česka ze západu už v pátek odpoledne. „Později budou i na ostatním území místy velmi silné bouřky doprovázené kroupami i přes tři centimetry, nárazy větru kolem devadesáti kilometrů za hodinu a přívalovými srážkami kolem čtyřiceti milimetrů," uvedl Český hydrometeorologický ústav na sociální síti X.

Především v jižní půli Vysočiny se bouřky objeví nejdříve. „Konvergence proudění se v současné době nachází zhruba na spojnici měst České Budějovice a Olomouc," popsali hydrometeorologové.

V sobotu později odpoledne, večer a v noci na neděli se opět místy vyskytnou velmi silné bouřky doprovázené zejména přívalovými srážkami kolem padesáti milimetrů, v opakovaných bouřkách i přes sedmdesát milimetrů.

Meteostanice dobrovolného pozorovatele z Vysočiny.
Noc byla na Vysočině opět extrémně teplá. Meteorologové přepisovali tabulky

I v sobotu hrozí, že bude bouřky doprovázet krupobití a silný vítr. „Vzhledem k očekávanému výskytu přívalových srážek může především v noci ze soboty na neděli docházet k lokálnímu zatopení nebo se může vyskytnout i přívalová povodeň," dodali meteorologové. Zvýšený stupeň nebezpečí povodní má být v pásu táhnoucím se z jižních Čech přes Českomoravskou vrchovinu až po severní horské oblasti.

Na Vysočině se povodňová výstraha týká celého kraje s výjimkou okolí Náměště nad Oslavou. „Potenciál nám dokazují aktuální bouřky nad západní Evropou, které přetrvaly i přes noc," sdělili meteorologové. Podle aktuálních map hydrometeorologů platí na Vysočině nízký stupeň nebezpečí.