Sváteční návštěvníci nenechali nic náhodě a do muzea se nahrnuli hned po otevření. Se zájmem srovnávali kontrast mezi Vánoci v chudé a bohatší domácnosti, slavnostně upravené stoly a také dárky, jaké se v takových za císaře pána dávaly. "Jsou tu sáňky, brusle,  hračky pro děti, ale i věci do domácnosti, prostě všechno, co se tehdy mohlo objevovat pod stromečkem, i když toho bylo méně, než jsme zvyklí dnes," představil expozici správce muzea Martin Mudroch.

Expozice kromě dárů pro děti představuje i dárky vhodné pro dámy - parfémy, slunečník, klouboučky i vlásenky, pánům se hodilo darovat dýmku, tabatěrku i cylindr. "Hodně se lidem líbí také vystavené pohlednice, jsou to ty klasické z přelomu 19. a 20. století," dodal Mudroch. Mezi exponáty jsou i staré "bankocetle". "Například tato tisícovka z roku 1902 je zajímavá, tu měl tenkrát málokdo. Měla obrovskou hodnotu, za tisíc nebo i pět set korun se dal koupit třeba domek," vysvětlil Martin Mudroch.

K vidění jsou i ukázky výrobků skláren z Milov a Herálce z 19. století nebo lidové hračky. "Brusle například patří k nejstarším exponátům," přiblížil Martin Mudroch. Některé exponáty patří svrateckému muzeu, další se podařilo shromáždit díky spolupráci s Městským muzeem a galerií Hlinsko, Souborem lidových staveb Vysočina a se sběratelem Josefem Černým z Křižánek. Některé ale zapůjčili i místní, třeba manželé Polanských, kteří si přišli výstavu prohlédnout. "Půjčili jsme stůl a židle. Ani nepamatuji, jak jsou staré, ale staré jsou hodně," usmíval se Jiří Polanský z Moravské Svratky. "Jsou to věci po předcích," upřesnil.

Svratecká výstava Vánoce za císaře pána bude otevřena do 30. prosince. Přístuopná je rovněž stálá expozice muzea se slavnostní výzdobou, jež připomíná maloměstskou ulici za první republiky například s dílnami klempíře, ševce, výrobce saní, telegrafní úpstřednou, koloniálem či trafikou, a také jednota - prodejna ze 70. a 80. let zásobená dobovým zbožím.

Kdy jsou otevřeny Vánoce za císaře pána:

do 30. prosince denně, 10-12 a 13-16 hodin