Výstavu společně s pracovníky muzea připravili učitelé a studenti žďárské střední průmyslové školy. „Ve světě výpočetní techniky novinka stíhá novinku. Její bouřlivý vývoj nám dává zapomenout na mnohé, co se ještě nedávno považovalo za špičkové, unikátní, moderní, co ale po pár letech či desetiletích skončilo ve šrotu jako zastaralé, nevýkonné a překonané. Dnes už se můžeme jen divit, jaká technika nám před dvaceti či třiceti lety stačila a kam od té doby její vývoj pokročil,“ řekli k tématu výstavy muzejník Stanislav Mikule z Regionálního muzea města Žďár nad Sázavou a Zdeněk Holemář, učitel z průmyslové školy a také iniciátor a organizátor výstavy.

Policie ČR. Ilustrační foto.
Lup z obchodu schovala žena do kočárku

Návštěvníci muzea se prostřednictvím exponátů podívají alespoň na některé úseky této dlouhé cesty, vedoucí k dnešním mobilům, tabletům a počítačům. K vidění jsou třeba mechanická počítadla či školní počítací tabulky, části někdejších sálových počítačů ze 60. let (patří k nejstarším vystaveným exponátům), telefony z různých období i osmibitové počítače, ale také historické snímky – například ze žďárského podniku Žďas, který zapůjčil i zmíněné součásti starých sálových počítačů. „Exponáty jsou z různých zdrojů, spoustu nám jich zapůjčily podniky i soukromé osoby,“ dodal učitel elektrotechniky, automatizace a informatiky Zdeněk Holemář. Návštěvníci mohou také vidět, jak vypadají počítače zevnitř a součástí expozice je rovněž interaktivní prezentace činnosti školy.

Výstava je maturitním projektem Radky Křížové, Kryštofa Matuly a Stanislava Punčocháře – studentů 4. ročníku oboru elektrotechnika Vyšší odborné školy a střední průmyslové školy Žďár nad Sázavou. K projektu a výstavě, nazvané Od elektronky do digitálního světa, patří také webové stránky historieit.wz.cz. Návštěvníci muzea, co mají u sebe chytrý telefon, si odkaz na ně zobrazí přes QR kódy umístěné na panelech.

Výstava Od elektronky do digitálního světa bude otevřená do 19. listopadu.