„Letos rostou i houby, které v lesích nebyly už spoustu let vidět. Houbaři například hlásí velký výskyt ryzců pravých. Hub je opravdu hodně a objevují se i druhy, o kterých i skalní houbaři tvrdí, že je ještě nikdy neviděli. To se určitě příznivě projeví i na naší výstavě hub," potvrdil mluvčí Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy Jaromír Čejka.

Rekord křižánecké expozice byl dvě stě padesát vystavených exponátů. Ten by se podle organizátorů mohlo podařit překonat, s čímž pomohou i lidé z řad široké veřejnosti. Výstavě totiž předchází doslova velkosběr hub.

„Obrátili jsme se na mykology a zkušené houbaře, jestli by nám s tím nepomohli. Ti si vždycky rádi zahoubaří. Předpokládáme, že se jim podaří najít některé vzácné druhy," sdělil Jaromír Čejka.

Ochranáři sbírají „výstavní" houby nejen v lesích, ale také například na rašeliništích. „Navštívíme i naše národní přírodní rezervace, například Radostínské rašeliniště, Dářko a Žákovu horu. Tam dosbíráme ty nejzajímavější a nejvzácnější druhy hub," sdělil mluvčí CHKO.

Řady sběračů hub rozšířili i obyvatelé Křižánek. „Šel jsem také sbírat a i všichni zaměstnanci úřadu," nechal se slyšet křižánecký starosta Jan Sedláček.

Houby sbírali laici i profesionálové už ve středu a ve čtvrtek, vlastní instalace výstavy je naplánovaná na dnešek. „Kdyby někdo z veřejnosti přinesl z lesa něco zajímavého a chtěl by se o svůj úlovek podělit, pak nám jej může v pátek přinést do Křižánek do Vzdělávacího centra. Jen bychom chtěli připomenout, že houby musí být přineseny s balem, mechovým drnem, s jehličím, se dřevem, prostě s tím, z čeho rostou. Déle pak vydrží," připomenul ochranář.

Slavnostního zahájení výstavy hub, které je připraveno na sobotní dopoledne, se ujme mykolog Jiří Burel. „Budeme mít i nějaké občerstvení, bude to překvapení pro ty, kdo přijdou," pozval návštěvníky do Křižánek Jan Sedláček.

A kromě občerstvení čeká návštěvníky ještě něco. „Chystáme i menší soutěž. Mimo expozici bude nainstalováno lesní zátiší z mechu, kapradí a hub. K několika houbám přidáme čísla. Návštěvníci u vchodu obdrží tabulku, kam vyplní svůj tip na názvy vystavených hub. Každý, kdo uhodne většinu hub, dostane drobnou cenu," prozradila Kateřina Haraštová, koordinátorka Vzdělávacího centra.