"K vidění budou druhy, které rostou v Národní přírodní rezervaci Žákova hora, tedy v místech, kam je vstup mimo vyznačené stezky zakázán. Nesmějí se tam pochopitelně ani sbírat lesní plody,“ přiblížil Jaromír Čejka ze Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.

Právě chystaná expozice tyto méně známé druhy hub, jichž bylo v rezervaci popsáno kolem stovky, zájemcům přiblíží. Záleží ale samozřejmě hlavně na tom, kolik se jich organizátorům podaří před akcí najít. Pokud se bude při sběru exponátů dařit, budou návštěvníci moci spatřit například korálovec bukový nápadnou bílou houbu rostoucí především na padlých kmenech stromů a pařezech. Právě prales na Žákově hoře s množstvím starých buků a smrků je totiž pro korálovce a další druhy dřevokazných hub ideálním prostředím.

Lidé, kterým zhlédnutí toho, co ukrývá národní přírodní rezervace, nestačí, mohou 15. a 16. října zamířit ještě do vzdělávacího centra v Křižánkách na Novoměstsku. Tam budou k vidění především ty druhy hub, které lze v lesích regionu běžně nalézt.

Houbová jídla

Podzimní setkání v Krátké začíná v deset hodin dopoledne a potrvá do čtyř odpoledne. Kromě vystavených hub nebo jejich fotografií budou moci lidé v ekologickém centru koupit například ovoce a zeleninu, stromky či medové produkty.

Nachystáno bude i občerstvení podávat se mají mimo jiné bramborové placky, brambory na loupačku nebo jídla z hub.