„Jedná se o expozici připomínající hrůznost koncentračních táborů. Rozhodli jsme se podpořit realizaci výstavy pěti tisíci korunami. Zvláště v současné době je důležité připomínat to, co se kdysi událo. Lidé by na hrůzy války neměli zapomínat, naopak," uvedl novoměstský starosta Michal Šmarda.

Putovní expozice, která už navštívila řadu měst v České republice, mapuje koncentrační a vyhlazovací tábory, v nichž byly zmařeny tisíce životů v období nacismu. Výstava byla připravena historickou skupinou Osvětim ve spolupráci s Památníkem Terezín a je doplněna dobovými materiály. Obsahuje také autentické vzpomínky vězňů, kteří vynucený pobyt v koncentračním táboře přežili. „Výstava bude k vidění od začátku října do konce listopadu v novoměstském kulturním domě, kde bude nainstalováno dvacet osm mobilních panelů" řekl Michal Šmarda.

Návštěvníci budou jejich prostřednictvím seznámeni s osudy jednotlivců i celých etnických skupin vězněných pro své politické smýšlení, náboženské přesvědčení nebo rasový původ.