Česká vysokorychlostní železnice povede v budoucnu také přes Vysočinu. Správa železnic už k projektu spustila speciální mapový portál, kde si plánovanou trať mohou lidé nejen prohlédnout, ale také se k ní vyjádřit.

Portál mapuje předpokládanou trasu VRT mezi Velkou Bíteší a Brnem. Lidé mají v aplikaci možnost vložit dotaz, podnět či připomínku k připravované stavbě.

V současnosti je projekt ve fázi rozpracované dokumentace k územnímu řízení.

V Česku je v přípravě několik vysokorychlostních tratí. “VRT Praha – Brno – Ostrava je páteřní národní spojení, které zajistí kombinace novostavby VRT a modernizace stávající trati Brno – Přerov,” uvádí oficiální web Správy železnic.

Hlavní napojení České republiky na západní a severní Evropu zajistí VRT Praha – Ústí nad Labem s pokračováním do Německa.

Spojení k nejbližším sousedům zajistí kombinace odbočné VRT Brno – Šakvice a modernizace stávající trati na státní hranice se Slovenskem a s Rakouskem.

Nejrychlejší spojení mezi hlavními městy České republiky a Polska zajistí VRT Praha – Hradec Králové – státní hranice s Polskem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jen jeden jízdní pruh. Začalo kácení stromů mezi Třebíčí a Velkým Meziříčím

Zahájení úpravy silnice Třebíčí a Velkým Meziříčí. | Video: Deník/Jiří Kašpárek