„Nemůžu chodit na sluníčko, jsem pořád unavený a zadýchaný. Musím hodně pít a odpočívat. Ven chodím, pokud je to možné, jenom navečer. Už se těším, až to vedro skončí," postěžoval si Miloš Pospíšil z Rokytna.
Napilno nyní mají především záchranáři, počet výjezdů se díky intenzivnímu vedru navýšil. „Největší nárůst jsme zaregistrovali v sobotu, byl zhruba dvacetiprocentní. Další dny vyjížděly záchranky o něco méně, ale nárůst tu byl taky," potvrdila ředitelka Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Vladislava Filová. Teplotní rekordy představují velký problém nejen pro lidi se srdečním onemocněním, ale také pro starší osoby a malé děti.
Alergické reakce
„Jezdí se nejvíce ke zhoršenému stavu u pacientů, kteří trpí nějakých chronickým onemocněním. Dále pak ke kolapsovým stavům a k dehydratacím. Dehydratace jsou spíš u starších lidí," vyjádřila se Vladislava Filová.
Dlouhodobě vysoké teploty ale způsobují i další zdravotní komplikace. „V souvislosti s teplem zaznamenáváme více zánětů horních cest dýchacích, s těmito potížemi chodí teď poměrně hodně pacientů. Na vině jsou především hodně studené nápoje a klimatizace," nechal se slyšet obvodní lékař z Nového Města na Moravě Pavel Pávek. „Měli jsme také tři výjezdy k alergickým reakcím po štípnutí hmyzem," doplnila další ze situací, které s sebou teploty vysoko nad nulou přináší, Vladislava Filová.
Přestože ne vždy může člověk trávit den v pohodlí domova, ve stínu, popřípadě někde u vody, lze se určitým způsobem proti panujícímu vedru přece jen bránit. „Je potřeba se chránit před slunečními paprsky a zbytečně se jim nevystavovat. A taky je velmi důležité dodržovat pitný režim a nevycházet ven, pokud člověk opravdu nemusí," poradila Vladislava Filová.