Ze všech krajů v Česku má Vysočina největší podíl venkovského osídlení. Toho chtějí využít organizátoři turistiky, kteří od letošní sezony lákají návštěvníky právě na vysočinskou vesnici. „Kampaň Venkov, kterou spouštíme, má za cíl přivést turisty do regionu a umožnit jim netradiční dovolenou plnou zážitků, odpočinku a ochutnávek místních specialit,“ uvádí ředitelka příspěvkové organizace Vysočina Tourism Oľga Königová.

Podpora má především propagační charakter. Například na oficiálním webu vysocina.eu se čtenáři dozvědí vše zajímavé o vysočinském venkově na jednom místě. “Služby s venkovskou tematikou na Vysočině jsme nyní spojili v jeden celek. Náš Venkov nabídne návštěvníkům vše od ubytování a gastronomie po jedinečné zážitky,“ dodává Oľga Königová.

Aktuálně si lze venkovskou turistiky a agroturistiku na Vysočině užít například v Třeštickém mlýnu, nebo na Turistatku Javořice. Mlýn nedávno prošel rozsáhlou rekonstrukcí a v současnosti se tam mimo jiné chovají zvířata a pořádají svatby. Na Turistatku Javořice se provozuje penzion s kempem, vyrábí se tam mošt, cidery a marmelády. „Zájemce o výborné potraviny z Vysočiny ale můžeme pozvat také na vyhlášené Přibyslavské mlékárenské dny, nebo na Bramborářské dny do Havlíčkova Brodu, “ říká radní Kraje Vysočina Pavel Hájek.

Venkovská turistika a agroturistika má na Vysočině podle odborníků budoucnost. Ve světě se už totiž stala jednou z hlavních forem udržitelného cestovního ruchu, když stále více návštěvníků uniká před masovým turismem směrem k čistému prostředí a autentickými zážitky. “Jde o silný globální trend, při kterém se navíc minimalizují negativní efekty turismu pro přírodní prostředí a obyvatele destinace. Pro místní komunity je agroturistika naopak prospěšná,” říká manažerka České centrály cestovního ruchu CzechTourism Jana Humpolíková.

| Video: Youtube

Už v roce 2020 agentura CzechTourism spoluzaložila projekt Prázdniny na venkově, který propaguje udržitelný cestovní ruch na celostátní úrovni. “Značka mimo jiné pomáhá podnikatelům ve venkovské turistice a agroturistice zlepšovat služby prostřednictvím individuálního poradenství a vzdělávacích seminářů,” říká předsedkyně Svazu venkovské turistiky a agroturistiky Zdenka Nosková.