Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vysočina se potýká s nízkými stavy rezervoárů podzemních vod

Vysočina – Lokalit v oblasti Českomoravské vrchoviny, které se dlouhodobě potýkají se skutečně kritickým nedostatkem vody, není prozatím mnoho.

24.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Vysočina je totiž stále poměrně bohatá na zásoby mělkých i hlubinných podzemních vod. Voda se v kraji akumuluje i díky „náhorním" plošinám Žďárska, Pelhřimovska a Havlíčkobrodska.

V porovnání s ostatními regiony jsou totiž na Vysočině i vyšší srážkové úhrny a vodu v krajině pomáhají zadržovat lesy i soustavy vodních nádrží a rybníků.

„Bavíme-li se o vodě užitkové, pak míst na Vysočině, které jí mají nedostatek, mnoho není. Pokud se ale bavíme o pitné vodě, je nutné konstatovat, že existují lokality, kde k problémům s dostatkem kvalitní pitné vody dochází. Zaznamenáváme je především při extrémním nedostatku srážek a výrazném poklesu hladiny podzemních vod," vysvětlil Pavel Policar, předseda představenstva společnosti Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod.

Vysočina patří podle Policara k regionům, které mají dost kvalitní surové vody, z níž se pitná voda vyrábí. „Stále je dost lidí, kteří si představují, že pitná voda je hotový produkt, který někde existuje a pouze se čerpá do distribuční sítě. Kvalitní pitná voda je ale produkt jako každý jiný a vzniká náročnou a zodpovědnou výrobou z různě kvalitní vody surové. Jsem si jist, že na Vysočině je zákazníkům dodávána kvalitní pitná voda, a to v dostatečném množství a za stále rozumné ceny. Znám vodárenské poměry v Evropě i ve světě, a tak bych chtěl podotknout, abychom si vážili relativního dostatku kvalitní pitné vody, kterou mohou kdykoli pít bez obav děti i dospělí. Jsme na to pochopitelně zvyklí, a je to tak správně, ale zdaleka to není samozřejmost, a to ani ve vyspělém světě," zdůraznil Policar.

Minulé mírné zimy s nedostatkem sněhu a s nimi i předcházející roky jen s průměrnými, popřípadě i podprůměrnými srážkovými úhrny, pochopitelně i na Vysočině způsobily aktuální deficitní stavy podzemních zásob vody. Vodohospodáři naštěstí mají rezervy v podobě přehrad a nádrží.

Vodní nádrž Želivka - nedoceněný unikát

Kromě Vírské přehrady a Hubenova vyzdvihl Policar především údolní nádrž Želivku. „Ta se svými zhruba 270 miliony kubíků surové vody představuje skutečný unikát. Její úpravna vody vyrábí zhruba sedm kubíků pitné vody za vteřinu. A to nejen pro Prahu a podstatnou část středních Čech, ale i pro mnoho měst a obcí Vysočiny. Význam tohoto vodního díla je nedozírný, strategický a možná, že ještě ne zcela doceněný," podotkl Policar.

Řada odborníků dává aktuální problémy s nedostatkem vody do přímé souvislosti s nevhodnou strukturou krajiny. Agrární analytik Petr Havel v této souvislosti například upozornil na negativní roli, kterou sehrálo a stále ještě sehrává průmyslové zemědělství. „Kvůli němu má naše krajina podobu dlouhých a nepřerušovaných lánů polí, jejichž unavená a tunami těžkých strojů upěchovaná půda již nemá sílu čelit vodní a větrné erozi. Kvůli průmyslovému zemědělství došlo ke zkrácení koryt drobných i větších řek, na svědomí má i likvidaci množství rybníků a mokřadů, odvodnilo rozsáhlé pozemky a zabetonovalo stovky tisíc hektarů zemědělské půdy," upozornil Havel a vyzval k žádoucímu rozčlenění krajiny a obnovení jejích přirozených prvků, včetně její schopnosti zadržovat vodu.

Odborníci se shodli také na tom, že bude nutné přistupovat efektivněji i k nakládání s odpadovými vodami. „Například vypouštění vyčištěných odpadních vod do řek, tak jak to doposud děláme, je zbytečný luxus. Bude potřeba najít technologie, které i tyto vody budou vracet zpátky do krajiny," řekl hydrogeolog Miloš Kovtun. „Stejně tak bychom se měli zamyslet nad tím, není-li luxus třeba i docela obyčejné splachování WC pitnou vodou v domácnostech, podnicích a obchodních centrech," dodal.

Autor: Jaromír Kulhánek

24.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Pustil do domu cizí ženu, přišel o 63 tisíc korun

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

OBRAZEM: Děti z Vysočánku si pohladily krajtu

Žďár nad Sázavou – Netradiční zážitek za sebou mají děti ze žďárské Mateřské školy Vysočánek. Ve středu dopoledne je navštívilo duo Eden s ukázkou představení s opičkami, pudlíky a hady – krajtou albínskou a hroznýšem královským.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Žďárští hledají stromy svobody

Žďár nad Sázavou – Stromy svobody sázené v přelomových letech 1918-19, 1946-7, 1968 a 1989 chce najít a ošetřit občanská iniciativa Žijeme Žďárem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení