Rozpočet, který je připravovaný pro příští rok, obsahuje meziroční růst příjmů o jedno procento.

Do konce minulého měsíce měl kraj na svých účtech 91,8 procenta z 3,2 miliardy korun očekávaných ročních příjmů z daní. Oproti stejnému období loni stouply daňové příjmy Vysočiny o tři procenta, což představovalo navíc přes 97 milionů korun.

„Měsíc září byl velmi dobrý. Pokud jde o říjen, daňové příjmy už nebyly tak dobré,“ poznamenal Novotný. Během posledních dvou měsíců roku by ale očekávané daňové příjmy kraje mohly být naplněny.

Letošní krajský rozpočet byl schválen s celkovými příjmy a výdaji 8,2 miliardy korun. Pro rok 2011 připravuje kraj vyrovnaný rozpočet, ale s podstatně vyšší rezervou, uvedl náměstek. Zatímco dosud zůstávalo nerozděleno kolem 140 milionů korun, v novém rozpočtu by rezerva měla činit čtvrt miliardy.
Novotný to zdůvodnil tím, že se výdaje kraje asi zvýší po schválení úsporného státního rozpočtu. „Na výkon státní správy nám bude chybět 6,5 milionu korun,“ řekl. Problémy s nedostatkem peněz se podle něj dají očekávat například také ve zdravotnictví a v sociálních zařízeních.

Kraj vydá tradičně nejvíc peněz za školství a za dopravu. Náklady v dopravě se letos plánují kolem 1,5 miliardy korun. Do školství na Vysočině směřují více než čtyři miliardy korun.