ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

O nakaženém muži ze Světlé nad Sázavou informoval starosta města Jan Tourek už v úterý, hygienici to potvrdili až ve středu. „Pán je ročník devětapadesát a má určitou vazbu na Kynice,“ prozradil Jiří Kos, ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina.

Podle informací Deníku má tento muž v Kynicích chatu a zúčastnil se oslavy mezinárodního dne žen, na níž byl přítomný i muž z Prahy, u kterého se nákaza později prokázala.

Druhý nově potvrzený případ je ze Žďáru nad Sázavou. „Tomuto muži je dvaačtyřicet let a potuloval se v Itálii. Byl tam lyžovat,“ přiblížil Kos.

Na Žďársku je to už třetí případ nákazy, dalších šest potvrzených je v Kynicích, vsi na Havlíčkobrodsku, kterou nechali hygienici komplet uzavřít do karantény.

Ve Světlé zřídili infolinku

Město Světlá nad Sázavou ve spolupráci s Kulturním zařízením KyTICe zřídilo od středy infolinku pro obyvatele v nouzi. Infolinka je určena především jako pomoc seniorům, rodinám a osobám v karanténě, hendikepovaným a zdravotně znevýhodněným osobám, kteří splňují pravidla uvedená v informačním letáku na webových stránkách města. To znamená osobám, které nemají možnost zajistit si nákup základních potřeb, nejsou v kontaktu s rodinou či známými. Telefonní linka 775 653 884 je v provozu v pracovních dnech v době od 10 do 12 hodin.

V Kynicích už je šest případů

„Další dva nakažení jsou z Kynic,“ uvedl v úterý ředitel Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina Jan Říha. Nyní je tam tak šest lidí, u kterých se nákaza prokázala. Vesnice je od pondělka uzavřená, okraje obce hlídá policie a dovnitř se smí jen ve výjimečných případech. Projedou například záchranáři.

Právě speciální výjezdová skupina Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina tady v úterý otestovala jednačtyřicet lidí. „Sedmičlenný tým zdravotníků v koordinaci s epidemiologem provedl hromadný odběr vzorků na COVID-19. Odebraný biologický materiál zdravotníci transportovali do jihlavské nemocnice, odkud bude následně odeslán do příslušné Národní referenční laboratoře,“ informoval mluvčí záchranné služby Petr Janáček.

Policie v uzavřené obci hlídkuje non-stop

Policie na Vysočině zatím neznaznamenala žádné problémy související s vyhlášením nouzového stavu a omezení pohybu lidí na veřejnosti. Podle mluvčí policie na Vysočině Dany Čírtkové policii nejvíce zaměstnává situace kolem uzavření obce Kynice na Havlíčkobrodsku.

„V místě máme čtyři stanoviště, kde se policejní hlídky pravidelně střídají. Lidé v izolované obci všechna opatření chápou a chovají se zodpovědně," uvedla pro Deník Čírtková.

Města zavírají sběrné dvory

Na vyhlášení nouzového stavu reagují také Technické služby města Pelhřimova přechodnými opatřeními v organizaci odpadového hospodářství. S platností zatím stanovenou do úterý 24. března do šesté hodiny ranní technické služby pozastavují příjem vytříděných odpadů včetně stavebních odpadů standardně odevzdávaných do sběrného dvora a kompostárny a prodej kompostu. „Svozu komunálního odpadu se opatření nedotkne, tato činnost zůstává prioritou číslo jedna,“ zdůraznil Jaroslav Záběhlík z Technických služeb města Pelhřimova.

Organizace dále upravuje pracovní dobu, ta bude v přechodném období od pondělí do pátku od šesti hodin ráno do půl třetí odpoledne. Současně vyzývá veřejnost, aby omezila osobní návštěvu. „Těm, kteří služby technických služeb potřebují, doporučujeme využít emailovou či telefonickou komunikaci, případně poštu. Osobní návštěva je na místě jen v neodkladných záležitostech,“ doplnil informace Jaroslav Záběhlík.

Služby města Jihlavy aktuálně omezují provoz ve sběrných dvorech. Dva z nich se zcela uzavřely, třetí funguje v omezeném režimu. Od středy 18. března jsou až do odvolání uzavřeny sběrné dvory v Rantířovské a Brtnické ulici. Lidé mohou zamířit do sběrného dvora v Havlíčkově ulici, který je otevřený od pondělí do pátku mezi šestou ranní a druhou odpolední hodinou, v sobotou bude zavřeno.

Zároveň je nutné chránit sebe i okolí. "Prosíme občany, aby sběrný dvůr využívali jen v nejnutnějších případech a vždy vstupovali s nasazenou rouškou, šátkem či jiným ochranným prostředkem a chovali se ohleduplně k obsluze sběrného dvora," uvedl mluvčí služeb Martin Málek.

Psí útulek je pro veřejnost zavřený

V městském útulku pro opuštěná zvířata v Třebíči rovněž zaměstnanci přijali opatření, nutná v době šířící se nákazy novým koronavirem. „Do odvolání je útulek uzavřen pro veřejnost. Jinak je jeho provoz zachován,“ uvedla třebíčská mluvčí Irini Martakidisová.

Charita chce zůstat potřebným nablízku, chybí sestry a roušky

Děláme všechno pro to, abychom mohli zůstat nadále potřebným nablízku, vzkazuje klientům Oblastní charita.

V Charitě České republiky před možnou nákazou musí chránit nejen klienty zdravotní a sociální služby, ale myslet musí rovněž na ochranu zaměstnanců. „Zřídili jsme proto krizový štáb, který řeší dostupnost zdravotnického materiálu a ochranných pomůcek pro charitní pracovníky. Především zdravotní sestry v domácí zdravotní péči nebo sociální pracovníky, kteří jsou v bezprostředním kontaktu s klienty,“ sdělila mluvčí Charity Kristína Kačaniová.

Ale i Charita se potýká s kritickým nedostatkem ochranných pomůcek. „Na dodávku zdravotnických prostředků čekáme jako na smilování. Jsme přece jen v první linii a potřebujeme chránit sebe i pacienty,“ posteskla si Ludmila Kučerová, členka krizového štábu Charity.

Dalším problémem, který Charita řeší, je personální výpadek řady zdravotních sester i sociálních pracovníků s mladšími dětmi kvůli uzavření škol. „Obracíme se především na sestry v důchodu a na studenty lékařských fakult, kteří by byli ochotni nám se v této závažné situaci zapojit, aby kontaktovali nejbližší Charitu a domluvili se na konkrétní formě pomoci,“ zdůraznila Kučerová.

Podle krizového štábu Charity o koronaviru a jeho chování zatím nemají zdravotníci nemáme mnoho informací, ale obecně platí, že podstatné je především se chránit, dodržovat hygienická pravidla a posilovat vlastní imunitu. Jíst dostatek čerstvého ovoce a zeleniny a dodržovat pitný režim. Nejdůležitějším opatřením je ale chovat se zodpovědně  a dodržovat hygienu.

Koronavirus v Česku