„Vodafone má smlouvu na umístění svého zařízení na střeše věžáku do roku 2014. Bohužel v ní není zakotveno, že by v případě oprav měla firma za povinnost technologii přemístit, a není tam ošetřeno ani zvýšení nájmu,“ uvedl místostarosta Stanislav Marek.

Město proto provedlo jen částečné úpravy střechy. „Byla z bezpečnostních důvodů nazděna atika, po skončení prací dostane střecha nový nátěr. Další izolační vrstva počká, až bude možné technologii přemístit,“ uvedl ředitel Novoměstské správy budov Jaromír Černý.

Jakub Hrabovský, mluvčí společnosti Vodafone ale tvrdí: „Nazdění atiky s námi bohužel nikdo nekonzultoval. Tento nešetrný zásah omezil šíření signálu natolik, že technologie musela být nadzdvihnuta a antény přesměrovány, což samozřejmě navýšilo provozní náklady. Vysílač na modrém věžovém domě pokrývá většinu území města a jeho provoz je proto naprosto nezbytný.“

Jak dále dodal, od začátku roku mezi Vodafone a radnicí probíhají jednání. „S městem jednáme už od začátku roku a několik námi navržených řešení radnice odmítla,“ řekl Hrabovský.

„Odmítli jsme prodloužení pro nás nevýhodné smlouvy, stejně jako úhradu nákladů na umístění technologie na plášť budovy ve výši přesahující sedm set tisíc korun. Stejně tak jsme zamítli i „odpuštění“ určité části nájmu,“ potvrdil místostarosta Stanislav Marek.

Do roku 2014 tedy bude vysílač firmy Vodafone na střeše modrého věžového domu. Poté přicházejí do úvahy dvě varianty řešení. „Přemístění technologie jinam nebo dohoda o sdílení sítí mezi operátory, o které se nyní jedná. V tom případě by bylo možné vysílač úplně zrušit. Uvidíme, co bude za sedm let, je to dlouhá doba,“ zakončil Jakub Hrabovský.