Fotovoltaické elektrárny patří v poslední době mezi nejatraktivnější investice v oblasti získávání energie. O Bystřici nad Pernštejnem projevili zájem hned tři investoři. Pro všechny tady ale není místo, a to s ohledem na potřebu velké plochy.

Radnice se ale rozhodla energetikům vyjít vstříc a poskytne pro stavbu elektrárny 2,8 hektaru pozemku v průmyslové zóně. Kdo tady ale sluneční elektrárnu postaví, se teprve rozhodne.

Ve hře je totiž i několik podmínek města. „Výběrové řízení je vypsáno do konce července. Podmínkou je dlouhodobost záměru a v neposlední řadě i fakt, co to přinese Bystřici. To vzhledem k minimální nabídce zaměstnanosti,“ naznačil nejdůležitější z podmínek starosta Karel Pačiska.

Výměra pozemku nabídnutého městem ale pro fotovoltaickou elektrárnu rozhodně nestačí. Proto bystřická radnice vybrala v průmyslové zóně lokalitu, s níž sousedí vhodný soukromý pozemek. Ten má výměru dva a půl hektaru. To by v součtu pro stavbu sluneční elektrárny stačilo.

„Nechtěli jsme celou průmyslovou zónu vlastně zazdít touto elektrárnou, aby na zbývající ploše průmyslové zóny byla jenom zrcadla. Proto ten výběr daného místa. Je to část průmyslové zóny, kam by bylo třeba pro investora se záměrem výstavby klasického provozu dovést všechny sítě. Elektrárna, o níž hovoříme, potřebuje pouze minimum sítí,“ vysvětlil výběr lokality Pačiska.

Zájem o výstavbu fotovoltaické elektrárny Bystřičtí vítají. Na Žďársku průkopnická myšlenka by do regionu totiž mohla přivést tolik žádané turisty. Město totiž pro ně v nabídce počítá vedle už okoukaných historických památek právě s možností prohlídky a návštěvy energetických zařízení.

„Máme jednu z prvních kotelen na biomasu a v ní počítáme s výstavbou kogenerace, tedy výrobou elektřiny. Nedaleko ve Víru je vodní elektrárna a fotovoltaika by byla další. Pochopitelně počítáme s tím, že by tato elektrárna byla dalším demonstračním střediskem,“ doplnil starosta Pačiska.

Zájemce o městský pozemek na stavbu fotovoltaické elektrárny v bystřické průmyslové zóně musí počítat s cenou sto korun za metr čtvereční. Město si přitom hodlá vyhradit předkupní právo na parcelu v případě zrušení daného záměru. Navíc by Bystřice údajně chtěla ročně dvě stě tisíc korun z provozu elektrárny.

Ivan Lidmila