Hlavně v obcích s bohatou partyzánskou minulostí jsou pietní akty tradiční slavností, jíž se účastní nejen pamětníci a odbojáři, ale i hosté z řad zástupců kraje Vysočina. K nejvýznamnějším akcím tohoto druhu patří ta v Cikháji na Žďársku či ve Fryšavě pod Žákovou horou na Novoměstsku.

Partyzánská tradice

V Cikháji se setkání koná u partyzánského pomníku nad obcí. I letos je jeho začátek plánován na sobotní desátou hodinu ranní. „Účastnit se jej bude náměstek hejtmana Vladimír Novotný a krajský radní Petr Krčál. Vladimír Novotný pak bude přítomen i na pietním aktu ve Fryšavě, jenž začíná dvě hodiny po poledni,“ uvedla Eva Neuwirthová, mluvčí krajského úřadu kraje Vysočina.

V sobotu budou státní svátek slavit ve Velké Bíteši. Tam bude věnec položen u památníku na náměstí Osvobození, a to v šest hodin večer.

Ve většině obcí okresu však významný den oslaví v předstihu – již v pátek 7. května. V pět hodin odpoledne například uctí památku padlých ve Velkém Meziříčí na hřbitově Karlov. Na místo setkání bude zájemce svážet dokonce autobus, jenž má vyjíždět v půl páté od zastávky U Smrčkových u Jupiter clubu.
Zřejmě největší oslavy konce války chystají v Rožné na Bystřicku. V pondělí 10. května si tam v sedm hodin večer připomenou 70. výročí úmrtí rodáka z Rožné, letce Jindřicha Berana. Vrcholem akce bude průlet dvojice armádních letounů nad obcí.

V mnoha dalších městech a obcích si výročí osvobození vlasti připomenou mimo organizovaná setkání. Tak tomu bude například ve Svratce, Bystřici nad Pernštejnem či Novém Městě na Moravě. „Dva věnce položíme k hrobu padlých ruských vojáků, další dva pak k pamětním deskám. Jedna připomíná odbojáře Eduarda Sošku, druhá je věnována padlým ve druhé světové válce,“ popsal Stanislav Marek, místostarosta Nového Města.

Ve Žďáře byl státní svátek oslaven již ve čtvrtek, a to položením květin k pomníku Rudoarmějce. Přítomen byl iruský konzul Valerij Vladimirovič Jergačev. Mimo to se věnce objeví i u dvou hrobů padlých ruských vojáků, a to na Zelené hoře a hřbitově v Novoměstské ulici.

-------------

#nahled|https://g.denik.cz/41/de/pieta_zdar_inof_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/41/de/pieta_zdar_inof.jpg|infografika#