„Jsme tu už potřetí, tohle krásné představení si nemůžeme nechat ujít. Udělali jsme si z návštěvy živého betléma už tradici. Nemáme to sem daleko," usmívala se Irena Musilová z Velkého Meziříčí. Do Měřína přijela se dvěma dětmi a jejich dědečkem.

Živý betlém v Měříně patří k nejznámějším, už tradičním vánočním akcím na Žďársku. Sjíždějí se na něj diváci ze širokého okolí. „Jsme tu poprvé, a jsme rádi, že jsme sváteční dopoledne strávili právě tady, Musím říci, že hra i ta atmosféra tady nás uchvátily. Věděli jsme, že je to velká akce, ale přesto nám jak krásné představení, tak davy diváků skoro vyrazily dech," svěřil se Josef Kříž z Jihlavy.

Letos v Měříně výpravný příběh hráli pojedenácté. Zdejší živý betlém je největší na Vysočině, přesto se letos opět rozrostl o účinkující i diváky. „Účinkovalo kolem sedmdesáti herců, z toho pětatřicet mluvících, a samozřejmě zvířata - velbloudi, oslík, ovečky i pejdsek. Diváky jsme odhadli na tři tisíce," uvedla Tereza Motyčková za občanské sdružení Rybníkáři a přátelé, které každoročně představení v Měříně pořádá.

Větší kapacita mobilních tribun byla pouze jednou z novinek. Letos měla hra i upravený scénář, hudba se více prolínala s dějem. A jako vždy mělo představení obrovský úspěch. „Chvilkami jsme měli drobné technické komplikace se zvukem, ale snad nám to diváci odpustili. Do večerního představení tyto drobné nedostatky určitě dáme do pořádku. Jinak jsme si to opravdu užili, a navíc nám k tomu svítilo sluníčko," dodala s úsměvem Tereza Motyčková, která se ve hře převtělila ve zpívajícího anděla.

Živý betlém se v Měříně hraje vždy dopoledne a večer, v areálu za kostelem Jana Křtitele. Dnešní večerní představení začíná ve 20.30 hodin.

Betlémská hvězda

Je spojena se symbolikou Vánoc, údajně zvěstovala Ježíšovo narození. Východní králové - tři mudrci, se v Matoušově evangeliu bible (Nový zákon) ptají krále Heroda, kde že je ten právě narozený král Židů? „Viděli jsme na východě jeho hvězdu a přišli jsme se mu poklonit." Hvězda je pak dovedla do Betléma, kde se poklonili Ježíškovi a předali mu své dary.

Ustálil se zvyk vyobrazovat betlémskou hvězdu jako kometu. Jakým nebeským úkazem betlémská hvězda byla, toho se snažilo dopátrat mnoho astronomů i historiků. Většina astronomů se přiklání k tomu, že biblický úkaz souvisí s konjunkcemi planet, nejčastěji se uvažuje o konjunkci Jupitera a Saturna v souhvězdí Ryb v roce 7 před naším letopočtem.  Z astronomického hlediska může být původcem betlémské hvězdy i náhlé vzplanutí novy nebo supernovy. Teologové vysvětlují betlémské světlo jako součást zázraku, který dokazuje narození Božího syna.