Za vánočního kapra podle současného předpokladu regionálních rybářství přesto zřejmě lidé u stánků a na sádkách zaplatí srovnatelnou částku jako loni, kdy kilogram stál v závislosti na kvalitě od 69 do 79 korun. Podle ankety ČTK ale některá rybářství ještě neukončila jednání o cenách s obchodníky.

„Při vánočním prodeji budou naše ceny stejné jako před rokem. Já si myslím, že současná ekonomická situace nedovoluje podražovat,“ řekl Petr Kulhánek, vedoucí Kinského rybářství ve Žďáru nad Sázavou. Rybářství obhospodařuje kolem 750 hektarů rybníků, výlovy se teď budou týkat asi poloviny této rozlohy. Je to o něco méně než před rokem, protože se letos výlov netýká rozlehlého Dářka.

Do listopadu

Žďárští rybáři zahájili podzimní výlovy už minulý týden na rybníku Rendlíček. „Lovit budeme průběžně do 10. listopadu,“ doplnil Kulhánek. Přírůstky ryb jsou podle něj letos nižší.

Rybářství ve Velkém Meziříčí na podzim vyloví 73 rybníků. Kapři budou z větší části určeni pro domácí vánoční trh. Podle ředitele Emanuela Míška jich bude dostatek.

Zhruba 80 až 100 tun ryb se vyveze do zahraničí, především do Německa. Podzimní výlovy se budou týkat například rybníků Valdíkovský, Rathan, Velký Bor, Velký Sklenský, Vlkovský a Dubovec.

Podle Míška je tento rok pro rybáře spíš průměrný. Časté deště ale způsobovaly větší průplachy rybníků a v kalné vodě se méně dařilo chovu pstruhů. Kvůli letošní nižší úrodě na polích také přibližně o 30 procent podražilo krmné obilí, což podle Míška zvýší náklady na produkci ryb hlavně v příštím roce.

Řeku sloví 30. října

Rybářství Vysočiny, které sídlí v Chotěboři, obhospodařuje kolem 170 hektarů rybníků převážně na Havlíčkobrodsku. S výlovy chtěl podnik začít už v tomto týdnu, ale kvůli dešťům odložil zahájení na pondělí. „Začínáme přelovovat násady do komorových rybníků, ty hlavní výlovy začnou v půlce října,“ uvedl ředitel Josef Nikl. Výlov největšího rybníka Řeka u Krucemburku je naplánován na 30. října.

Rybářství na Vysočině podle údajů kraje v posledních letech dodávala na trh kolem 2000 tun ryb ročně a kraj se řadil mezi regiony s největší produkcí. V chovech převažují kapři, druhým nejpočetnějším druhem jsou pstruzi.