Možnost koupit rybu nebo ochutnat rybí speciality bude příští týden ve státní svátek na výlovu Netínského rybníka. „Myslím si, že z vylovených ryb si vybere každý. Podle kontrolních odlovů vše nasvědčuje tomu, že výlov bude úspěšný,“ řekl Báňa. Další dobrou zprávou je i to, že ryby tady zájemci koupí ještě za loňské ceny. „Ty budou vyšší, až budeme ryby prodávat na Vánoce. Předpokládám, že by to mohlo být 110 až 115 korun za kilo,“ nastínil Báňa.

Loni prodávali vánoční kapry za 99 korun za kilo. „Zdražovali jsme už minulý rok, protože se začaly zvyšovat náklady na krmivo a na energie. V letošním roce všechno zdražilo ještě víc kvůli válce,“ povzdechl si Báňa.

Úspěšný výlov čekají také v Telči na Štěpnickém rybníku, který se uskuteční o den později. „Tam, kde byla voda, čekáme hodně ryb. Kde měli letos vody méně, můžou mít problém. My jsme vody měli dost, takže letošek je pro nás dobrý,“ těší Pavla Nechvátala z rybářství Nechvátal.

Tradiční výlov Veselského rybníka.
Nejvíce rybníků má Žďársko. Vévodí kapr, region se chlubí vlastními plemeny

Na výlovu budou ryby také prodávat. Zdražení se nevyhnou, podle rybáře však bude jenom mírné. „Na hrázi budeme prodávat ryby kolem devadesáti korun za kilo. Někde prodávají už za 119 korun, tak vysoko ale jít nechceme. Podražit se musí, protože ceny jsme drželi stejné už asi patnáct let.

Výlovy rybníků na Vysočině.Výlovy rybníků na Vysočině.Zdroj: Infografika: Deník

Bohužel všechny náklady šly nahoru,“ podotkl Nechvátal s tím, že ceny nastavili tak, aby byly pro zákazníky přijatelné. „V minulých letech jsme prodávali kapry mezi osmdesáti a pětaosmdesáti korunami. Drasticky proto zdražit nemůžeme,“ vysvětlil Nechvátal. Toho se chtějí držet i na Vánoce. „Vánoční kapry chceme prodávat maximálně do sta korun,“ prozradil Nechvátal.

Rybářství z Lesního družstva obcí Přibyslav bude organizovat výlovy na rybnících Řeka a Malé Dářko. „Podmínky pro ryby byly letos lepší než minulý rok. Čekáme tedy také lepší výsledky,“ řekl technik rybářství Libor Klabeneš. Ryby budou prodávat hlavně na výlovu rybníku Řeka, který je už několik let vyhlášený. Na Dářko už podle Klabeneše moc lidí nechodí.

Infoblok výlovy rybníků Vysočina

22. 10. rybník Řeka - Havlíčkobrodsko
22. 10. rybník Hluboký-  Pelhřimovsko
27. 10. Malé Dářko - Žďársko
28. 10. rybník Cihelna - Pelhřimovsko
28. 10. Netínský rybník - Žďársko
29. 10. Štěpnický rybník - Jihlavsko

Cena za ryby bude oproti loňsku vyšší asi o deset korun. „O dalších deset korun potom plánujeme zdražovat vánoční kapry. Ty budeme tedy prodávat asi za pětadevadesát korun za kilo," dodal Klabeneš.

Na výlov se připravují také na Pelhřimovsku. „Rybník Cihelna je jeden z našich největších chovných rybníků. Ryby jsou zde větší. Uvidíme, jaká bude letošní úroda. Do vody nevidíme, ale myslím, že bychom mohli vylovit kolem padesáti metráků kaprů, plus nějaké další ryby,“ věří předseda Českého rybářského svazu místní organizace Pelhřimov Zdeněk Paul.