„Rada s tímto návrhem souhlasila a nyní jsme vše předali k zpracování odboru stavebního rozvoje a územního plánování. Cena bude jasná až po vypracování projektu, ale odhadla bych to na dva až tři miliony korun,“ sdělila žďárská místostarostka Dagmar Zvěřinová.

Nápad vybudovat novou komunikaci pro výjezd sanitních vozů vznikl současně s projektem zavedení rychlé lékařské pomoci do Žďáru. Nebylo totiž jasné, jak se osvědčí průjezd sanitek sídlištěm a jejich výjezd na Studentskou ulici.

Otázkou také bylo, zda houkající sanitky nebudou rušit obyvatele sídliště. „Zatím jsme nezaznamenali žádné zásadní problémy, je ještě příliš brzy na vyhodnocování situace. Nemáme ani žádné stížnosti od lidí, řidiči sanitek totiž houkají jenom v případě nějaké nenadálé překážky, jinak se snaží používat spíše světelné výstrahy,“ vysvětlil Slavomír Pipa, ředitel žďárské polikliniky.

Přestože se rychlá lékařská pomoc při průjezdu sídlištěm s žádnými potížemi dosud nesetkala, nová komunikace by výjezd sanitních vozů velmi usnadnila a urychlila. „Z nového stanoviště by mohly sanitky dojet k parkovišti u budovy pojišťovny a odtud by už vyjížděly přímo na hlavní silnici,“ popsal Pipa.

Pokud by byla plánovaná komunikace vystavěna, přetínala by sice chodník, čerstvě vybudovanou cyklostezku by však míjela. Nové situaci by muselo být přizpůsobeno také parkoviště u České pojišťovny. „Vjezd na hlavní silnici by byl pravděpodobně opatřen nějakými výstražnými světly, která by upozorňovala na výjezd sanitek,“ řekla Zvěřinová.

Výstavba nové komunikace by měla být pravděpodobně zahrnuta do rozpočtu města pro rok 2009, nyní je třeba ještě vyhodnotit množství inženýrských sítí pod povrchem a vypracovat projekt.

Jana Ševčíková