„Letos jsme akci rozšířili na celý kraj Vysočina, nejenom na oblast Velkomeziříčska a Bítešska jako dříve. Sešlo se nám asi padesát prací,“ sdělil majitel Farmy rodiny Němcovy František Němec.

Vemeno s vodou

Vítězné obrázky, které děti letos namalovaly, byly k vidění přímo na vratech chléva a školáky čekal pestrý program. Kromě toho, že si prohlédly chlévy s padesátkou krav, jež některé děti viděly poprvé v životě, učily se třeba dojit. Velkou atrakcí se stala atrapa kravského vemene naplněná vodou, na které si mohli školáci z Krucemburku vyzkoušet, jak těžké je podojit krávu. Na rozdíl od živého zvířete se však trenažér dojení nehýbal.

„Pro děti jsme připravili také ukázky zemědělské techniky s vyjížďkami, projížďky na koni, táborák a grilování a samozřejmě ochutnávky mléka, mléčných výrobků a dalších produktů zemědělské prvovýroby. Aby školáci vůbec věděli, jak to chutná a co všechno je třeba udělat, než se takové mléko či mléčné výrobky, ale nejenom ty, ocitnou na stole,“ poznamenal František Němec.

Zadání kreslířské soutěže bylo jednoduché – školní kolektivy měly vytvořit reklamní plakát, který by sloužil k podpoře spotřeby kvalitního českého mléka a mléčných výrobků.

Hodnotící komise složená ze zástupců farmy, kraje Vysočina, Společnosti mladých agrárníků České republiky a Hotelové školy Světlá a Obchodní akademie ve Velkém Meziříčí mezi padesátkou prací vybrala tři nejlepší kolektivní výtvarná dílka.

A kde se tyto nejlepší dětské výtvory objeví? „Logo farmy, které vzešlo z minulých soutěží, už máme. Letošní vítězné práce použijeme na našich propagačních materiálech,“ dodal František Němec.

------------------

Mléko od krávy poznáme, tvrdily děti

Rychle pohladit a pak raději pryč. Co kdyby třeba kousla nebo trkla? Tímto způsobem pojaly některé děti z kolektivu školní družiny v Krucemburku možnost pohladit si poprvé v životě skutečnou krávu.

Méně odvážní to pro jistotu raději nezkoušeli a jenom přihlíželi. Ale protože krávy byly přítulné a mírné, děti se po chvíli osmělily a už se na velké zvíře sáhnout nebály.

„Živou krávu jsem už viděla, tak se nebojím. Věděla jsem, že je hodně veliká. Ale na obrázek jsem kreslila sluníčko, kytičky a trávu,“ prohlásila školačka ze třetí třídy Lucie Málková.

„Já jsem krávu už také viděl,“ přidal se prvňáček David Řezníček.

„Kreslil jsem ji i na obrázku,“ prozradil David.

Domácí mléko a výrobky z něj děti ochutnávaly se zvědavostí. Spontánně mléko rozdělily na to od krávy a na to z krabice. „Já doma mléko moc nepiju, jak kdy, ale tohle chutná úplně jinak. Je lepší než z obchodu,“ byl přesvědčen David Řezníček. Stejně tak děti tvrdily, že by poznaly kupované mléko od domácího, kdyby na stole stály dva neoznačené kelímky.

„Tohle je studené a dobré, ale to z obchodu, co se kupuje v krabicích, není,“ prohlásil David. „Také bych domácí mléko poznala,“ byla si jistá Lucie Málková.

„Mám ho ráda, i jogurty, ale tohle od krávy je lepší než koupené v obchodě,“ dodala školačka.