Co podle vás lidé ve svých kotlích všechno spálí?
Úplně všechno. Člověk do kotle vhodí staré boty, oblečení, jsou i tací šetřílci, kteří spálí třeba nařezané staré pneumatiky, jež sbírají okolo silnic a garáží. Mám také zkušenost, že jeden muž z Velkého Meziříčí, který pracoval ve státní správě, si nechal od bezdomovců nosit PET lahve, a ty pak pálil. Dával jim za to krabicové víno a ještě se tím chlubil.

Z tohoto odpadu, co jste nyní vyjmenoval, musí jít do ovzduší dost nebezpečné látky…
Určitě. Z komínů se pak valí toxické rakovinotvorné látky. Kdyby se člověku podařilo například vydýchat zplodiny z jednoho kelímku od jogurtu, byla by to pro něho smrtelná dávka. Pokud by mohli tito topiči vidět rozbor kouře, asi by žasli, co dovede uvolnit při hoření například kousek polystyrenu či staré záclony. Do vzduchu se tak dostává celá škála nebezpečných látek v různých množstvích a koncentracích. Jde mimo jiné o oxid uhelnatý, oxid uhličitý, fosgen, kyanid či styrén. Všechny tyto jedy zasahují zásadním způsobem organismus přímo v jeho buněčném základu. Každý šetřílek, který jde přiložit do kotle svinstvo, o kterém jsem hovořil, si zaslouží „poděkování“ nás všech za to, že se Česká republika drží na čelní příčce ve výskytu rakoviny na světě.

Jaké další následky spalování nebezpečného odpadu může mít?
Při spalování těchto věcí dochází také k tomu, že se komín zanáší. A pokud se zanese opravdu silnou vrstvou, saze v komíně se vznítí.

Proč myslíte, že lidé pálí tyto jedovaté věci?
Prostě chtějí spálit, na co přijdou, myslí ekonomicky. Kdyby obce a stát zvýhodnily ekonomické vytápění, mohlo by to být všechno jinak.

Domníváte se, že mladší generace se budou chovat jinak?
Doufám v to. Aby tomu tak bylo, provádíme ve spolupráci se záchrannou službou školení dětí. Jezdíme po školách ve Žďáře a v jeho blízkém okolí a mluvíme se školáky o těchto věcech. Suplujeme tím dřívější brannou výchovu. Snažíme se dětem vysvětlovat, že pálení některých věcí je opravdu nebezpečné. Někdy je to ale těžké. Když jsme byli například v Nížkově, řekl nám asi dvanáctiletý chlapec: „Proč bychom to nemohli pálit, když to soused dělá taky.“ A o tomhle myšlení to bohužel také je. Školení se koná pod záštitou záchranné služby a hasičského záchranného sboru.

----------

Čtěte také: Šetřílci v kotli spálí vše, co se dá