„Pravidla jsou jednoduchá. Cestující se v určených informačních centrech UNESCO prokáže platnou jízdenkou Českých drah označenou průvodčím, poté dostane razítko na hrací kartu. Soutěžící, který nasbírá minimálně tři razítka, zašle hrací kartu na příslušnou adresu. Pak už mu nezbývá, než čekat na výsledky slosování, které proběhne po ukončení soutěže na konci října,“ řekl mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

„Hrací karta je k dispozici ke stažení na internetové adrese www.cd.cz/unesco,“ dodal Kubala.

A co čeká na vítěze? Hlavní cena je víkendový pobyt pro dvě osoby a kilometrická banka na dva tisíce kilometrů. První razítko na svoji kartu můžete získat přímo ve Žďáře nad Sázavou, který je jedním z dvanácti měst s kulturním dědictvím UNESCO. Stačí navštívit kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře a ukázat jízdenku.

Nejdále si naopak zajedete pro razítko do Litomyšle. Ta je sice od Žďáru po silnici vzdálená pouhých šedesát kilometrů, ale jízda vlakem se protáhne na dvě stě dvacet osm kilometrů. Cesta totiž vede oklikou přes Brno, Českou Třebovou, Choceň a Vysoké Mýto.

Komplikovaná je doprava do Holašovic. Vlakem dojedete jen do Českých Budějovic a do památkového místa se musíte dopravit autobusem. Ideální není ani spojení do Telče.

Přestupy vás čekají v Havlíčkově Brodě, Jihlavě a Kostelci u Jihlavy. „V úseku Kostelec u Jihlavy – Jihlava je jednokolejná trať velmi vytížená a další vlaky se tam se spoji od Cerekve, rychlíky a nákladní dopravou vejdou jen komplikovaně. Žádné přímé spojení do Telče bohužel není,“ uvedl Kubala.

Lucie Janebová