Čtrnáctiletý chlapec totiž trpí dětským autismem a mentální retardací středního stupně.

„Nejdůležitější je pro něho stereotyp. Když něco ‚vybočí‘ z normálu, těžko se s tím vyrovnává. Dokáže ho například rozčílit i to, když má jinak srovnané jídlo na talíři než je zvyklý,“ vysvětlila jeden z projevů jeho nemoci maminka.

Miloslav navštěvuje už čtvrtým rokem Základní školu speciální v Jihlavě, kde přes týden i bydlí.

„Stejně jako ostatní děti s autismem je Miloš zvláštní. Má svoje rituály či oblíbené činnosti. Mezi ně patří například skákání na trampolíně nebo běh. Je to velmi hodný a citlivý chlapec, který dobře vychází i s ostatními dětmi,“ řekla o čtrnáctiletém Milošovi ředitelka školy Zuzana Šimková.

Úprava bytu Podle pedagožky prochází v současné době chlapec těžkým obdobím. Přichází totiž do puberty a autismus se mnohdy u dětí v tomto věku zhoršuje.

„Potřebovali bychom byt zabezpečit tak, aby si syn nemohl nijak ublížit. Máme od něho poškrábané a prokopnuté stěny, dokonce rukou rozbíjí i sklo ve dveřích. Kromě fólií do oken je tedy nutné koupit i masivní dveře. Nutné je i odhlučnění podlah. Milošek má šedesát pět kilo a když skočí, je to u sousedů dost slyšet,“ vyjmenovala potřebné úpravy bytu Blanka Salašová.

Na to všechno však rodině scházejí finance. „S přítelem netušíme, kde potřebné peníze na úpravu bytu sehnat,“ řekla maminka.

 

Co je autismus?

Autismus je pervazivní vývojová porucha. Je jednou z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje.
Jedná se o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí.

Porucha vzniká na neurobiologickém podkladě. Důsledkem poruchy je, že dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá.

Duševní vývoj dítěte je díky tomuto handicapu narušen hlavně v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti. Autismus doprovází specifické vzorce chování.

ROZHOVOR S BLANKOU SALAŠOVOU ČTĚTE VE ŽĎÁRSKÉM DENÍKU 26.2