„Slavíme třicáté výročí velké ceny města. To je doklad toho, že náš bystřický střelecký klub stále žije. V době, kdy je těžké odtrhnout děti od počítačů, tabletů nebo mobilů si pořád vychovává následovníky, kteří pokračují v tradici. A to je dobře," prohlásil starosta Bystřice Karel Pačiska, který nejlepším střelcům v sobotu předával ceny.
Sportovně střelecký klub Bystřice nad Pernštejnem má zhruba dvacet členů. Od jara do podzimu pořádá ve venkovní bystřické střelnici čtyři hlavní malorážkové závody. Jednou za čtrnáct dní v sobotu je střelnice otevřená pro veřejnost. V zimní sezóně pak střelci organizují v kulturním domě právě Velkou cenu Bystřice nad Pernštejnem ve střelbě ze vzduchových pušek a pistolí.
Bystřický střelecký klub je otevřený pro nové členy. „Samozřejmě si musíme každého nového příchozího tak trochu oťukat. Je kolem toho spousta papírování, tak ať nám po půl roce neřekne, že už ho to nebaví," pousmál se předseda klubu Oto Musil.
Střelecký sport není levnou záležitostí. „Když přijdou do klubu nové děti, tak pro ně základní vybavení máme," ujistil Musil. „Když se pak klukovi, holce daří, jsem ochotni do něj i investovat," doplnil předseda. Peníze získávají střelci z grantového programu města Bystřice nad Pernštejnem, nebo třeba z pronájmu střelnice. Podle bystřického starosty Karla Pačisky má smysl střelecký klub finančně podporovat. „Pracují s mládeží. Střelecký sport vede mladé správný směrem. Děti se učí zodpovědnosti při práci se zbraní, soutěživosti. Při střelbě musí projevit klid, rozvahu. Osvojují si tedy vlastnosti, které jsou výborné pro start do dospělého života," dodal bystřický starosta.
Při Velké ceně města Bystřice nad Pernštejnem se výkonnostně střílí na krajské úrovni. Na sobotní klání přijeli sportovci i z okolních krajů. Mezi nimi byl také Jakub Novák ze Sezemice u Pardubic. Prosadit se na závodech není vůbec lehké. „Jak často je třeba trénovat? Tak to je hodně individuální. Někdo má talent od přírody, někdo se musí k úspěchu prostřílet," řekl Novák. Sám trénuje střelbu třikrát týdně. K tomu si jednou nebo dvakrát týdně přidává cvičení v posilovně. Při jednom střeleckém tréninku vypálí od padesáti do sta ran.
Hodně se mezi střelci hovoří o „čisté hlavě." „To je pravda," usmál se Jakub Novák. „Já říkám, že padesát procent výsledku je to, co člověk umí. Druhá poloviny je o hlavě. Aby si střelec dokázal udržet čistou hlavu a prodal to, co se naučil," podotkl střelec ze Sezemice. Závodník nesmí moc přemýšlet nad tím, co střílí. „Jak začne kalkulovat dopředu, co by z té desítky mohlo být, tak je to cesta do pekla. Zkrátka je to o myšlení. Vlastně o nemyšlení na to co by, kdyby. Výborný střelec musí mít železné nervy," nechal se slyšet Oto Musil, sám aktivní sportovec.
Střelci používají velmi specifické oblečení. Je ušité tak, aby zpevnilo tělo, dodalo závodníkovi stabilitu. „Jen tak je střelec schopen dávat dobré rány," vysvětlil Jakub Novák. Kvalitní střelecké vybavení ale stojí spoustu peněz. „Kdo by chtěl závodně dělat střelecký sport bez podpory – třeba Českého střeleckého svazu, tak je to hodně finančně náročný sport. Oblečení pro disciplínu vzduchová puška stojí zhruba třicet tisíc korun, kvalitní zbraň padesát tisíc korun. Na stech tisících je člověk za chvilku," řekl Jakub Novák.