Medovina, medové pivo, voskové svíčky, perníkové chaloupky nebo samotný med. To všechno včelaři v Horáckém muzeu nabízí. Podle Miroslava Gliera jde však jen o část toho, co akce obnáší.

„Naším cílem je lidem včely, med i řemeslo přiblížit. Proto tu máme živý úl, kde ukazujeme, jak včely žijí. Máme tu i historické kousky, které včelaři používali v minulosti. Nebo si lidé mohou prohlédnout víc než dvacetinásobně zvětšený model včely. Je to úžasný organismus,“ vysvětloval jednatel Včelařů na Novoměstsku.

Hlasujte v anketě, kam v Novém Městě na Moravě chodíte nejradši
Kavárny, restaurace žádná. Hlasujte, kam v centru Nového Města chodíte nejradši

Výstava potrvá až do soboty 11. listopadu. „Ve všední dny máme naplánované přednášky pro školy. Žáci zde uvidí zde i divadlo,“ podotýká Glier.

A dodává, že výstava slouží i k lepšímu utužení vzájemných vztahů. „Zkušenější včelaři poradí nováčkům. Navzájem si předáme znalosti a novinky. Je to vlastně i obdoba sousedského posezení, při kterém ochutnáme medovinu,“ říká včelař s úsměvem.

Třiadvacátý ročník si nenechala ujít důchodkyně Jaroslava Kratochvílová. „Můj děda i táta byli včelaři. My už v tradici nepokračujeme, ale pořád se o to zajímáme. Zajdu sem ještě jednou s vnučkami, aby se podívaly a vytvořily si hezký vztah k přírodě. Zatím jsem si koupila jen cukroví,“ popisovala své dojmy Kratochvílová.