„V národních přírodních rezervacích se lidé musí pohybovat pouze po vymezených cestách. Pravidelně tato místa kontrolujeme, sběr lesních plodů je tam zakázán," potvrdil šéf Správy CHKO Žďárské vrchy Václav Hlaváč.

Pokuta, která hrozí těm, kteří neuposlechnou příkazu ochranářů a vstoupí do chráněné lokality, se může vyšplhat až do výše sto tisíc korun. „Občas se stane, že někdo sbírá borůvky tam, kde by neměl. Letos se jedná pouze o Dářko a rašeliniště, na Žákově hoře tentokrát borůvky nejsou. Pokuty jsme zatím ukládat nemuseli, většinou stačí jen napomenutí a vysvětlení, že se jedná o chráněné území," uvedl Lubomír Dajč, který v CHKO Žďárské vrchy vykonává strážní službu.

Ve Žďárských vrších se nachází čtyři národní přírodní rezervace – Žákova hora, Dářko, Ransko a Radostínská rašeliniště. „Jsou označeny hraničním pruhováním. Když lidé uvidí jeden červený pruh, jsou uvnitř rezervace," vysvětlila mluvčí Správy CHKO Jana Hejtmánková.

Národní přírodní rezervace jsou ve všech chráněných krajinných oblastech jasně označeny také informačními cedulemi se státním znakem. „Ty jsou umístěny na přístupových cestách," informovala Jana Hejtmánková.

V celé Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy platí zákaz používání trhacích hřebenů. „Povolen je pouze klasický ruční sběr," potvrdila mluvčí Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.

Obliba borůvek je v regionu i nadále poměrně velká. „Chodíme na ně kažý rok, už máme svá oblíbená místečka. Máme rádi borůvkové knedlíky a borůvky také zamražujeme a zavařujeme. Ale o tom, že by se někam nemohlo vstupovat, nic nevím, musím přiznat, že mě to trochu zaskočilo," kroutil nad informací o zákazu vstupu do národních přírodních rezervací mimo vytyčené trasy Karel Černý ze Žďáru nad Sázavou, který se vydal na borůvky k Pasecké skále.

Podle mínění ochranářů ale neznalost neomlouvá. „Lidé by se měli předem zjistit, které území je chráněno a jaký způsob ochrany požívá. Například na našich internetových stránkách. A teprve potom se vydat na borůvky. Ve volné krajině jich roste spousta, takže není nutné je sbírat ve zvláště chráněných územích. Na těchto místech se snažíme zachovat jejich přirozený vývoj a vstupováním do národních přírodních rezervací se může stát, že budou třeba pošlapány některé chráněné druhy rostlin," nechala se slyšet Jana Hejtmánková.

Borůvek je sice ve Žďárských vrších více než dost, ale existují také místa, kde si letos lidé modrofialové plody nenatrhají. „Borůvky, stejně jako i ostatní rostliny, neplodí každý rok, takže se může stát, že na místě, které se před rokem doslova modralo, člověk nenajde ani jednu borůvku. A naopak zase jinde, kde dříve nic nebylo, si lidé tentokrát přijdou na své," sdělila Jana Hejtmánková.

Kde se nesmí sbírat?

Národní přírodní rezervace Dářko se nachází jižně od obce Radostín. Rozprostírá se na ploše 64,91 hektarů v nadmořské výšce 619–623 metrů.

Národní přírodní rezervace Radostínské rašeliniště leží severovýchodně od obce Radostín, v katastrálních územích Vojnův Městec a Radostín u Vojnova Městce.

Národní přírodní rezervace Ransko je lesním komplexem rozprostírajícím se na ploše 695,4 hektarů jižně od Žďírce nad Doubravou. Leží v katastrálních územích Havlíčkova Borová a Staré Ransko.

Národní přírodní rezervace Žákova hora se nachází severovýchodně od obce Cikháj, na ploše 38,10 hektarů a v nadmořské výšce 726–810 metrů.