Místní podniky tak mohou dočasně umístit své zahrádky bez poplatku. „Loni jsem si zažádala a měla jsem ten poplatek také prominutý. Ale to zrušení je relativní, protože platím zase jiný poplatek. Když to srovnám s jinými obcemi, v některých se takový poplatek neplatí vůbec. Ani pokud je zahrádka v historické části města. Proto mi to přijde jako zbytečná a zdlouhavá byrokracie jak pro mě, tak pro město,“ mínila Natálie Stejskalová, majitelka Mufin coffe&cakes v Moravských Budějovicích.

I letos ale svou zahrádku postaví, hned jak to počasí a vládní nařízení povolí. „Loni jsem ji rozšířila, pořídila jsem dřevěnou podlahu a přikoupila jsem i ratanové posezení, vejde se tam zhruba deset lidí. Mám ale omezený prostor, protože před provozovnou není zas tolik místa, aby tam mohla být nějaká větší zahrádka,“ popsala Natálie Stejskalová.

Pomník obětem 2. světové války na čelní straně zámku v Hrotovicích
OBRAZEM: Do historie Hrotovic se tragicky zapsal konec druhé světové války

Ušetřit by nově mohli také restauratéři v Jihlavě. „Uvažujeme stejně jako loni odpustit poplatek za umístění zahrádek, ale musí to ještě projednat a schválit zastupitelstvo. O odpuštění se uvažuje v Jihlavě i letos právě kvůli výrazným covidovým omezením provozu restaurací.,“ informoval mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk.

Schválí manuál

Do budoucna by v Jihlavě totiž chtěli nalézt systémové řešení. „Chceme nové poplatky vázat na estetickou hodnotu ve veřejném prostoru a bude tedy záviset na vzhledu předzahrádky. Letos by měli jihlavští radní schválit manuál veřejného prostoru a potom na jeho základě budou zastupitelé projednávat novou obecně závaznou vyhlášku, která bude zvyšovat poplatek za zábor veřejného prostoru. Ti, kteří by plnili manuál vzhledu by mohli být osvobozeni od poplatku," vysvětlil Daněk.

Bitevní vrtulník Mi-24, které mají i na letišti v Náměšti nad Oslavou.
VIDEO: Stěrače v plném nasazení. Takto pomáhají vrtulníkům z Náměště otírat skla

Naopak za umístění zahrádek ušetří podnikatelé v Havlíčkově Brodě a Pelhřimově. „Placení místního poplatku za  umístění dočasných staveb a zařízení sloužících pro poskytování pohostinských služeb, tedy za umístění předzahrádek, je od poplatku osvobozeno. Tato vyhláška je účinná už od 1. ledna 2020,“ uvedla mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.

„V Pelhřimově se již dlouhá léta platí pouze správní poplatek, který je ze zákona a nelze ho odpustit. Nájemné se nevybírá s tím, že město trvale podporuje turistický ruch a život ve venkovním veřejném prostoru.,“ doplnila mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová.