„Na T.G.M. jsme dostali dotaci 11,5 milionu a na školu v Nádražní ulici, kde si žádost podávala sama škola, bylo schváleno 13,3 milionu. Tam se jim už dodavatele podařilo sehnat, ale přinejhorším by se muselo stavět i ve školním roce. U školy T.G. Masaryka jsme objížděli naše firmy, ale zatím nic, musíme hledat dál. Tu evropskou dotaci získalo hodně škol a všechny logicky chtějí stavět o prázdninách,“ popsal Karel Pačiska.

Ve škole v Nádražní ulici by se to nakonec podařit mohlo. „Doufáme, že se stavební práce přes prázdniny stihnou, právě podepisujeme smlouvu,“ informoval v pondělí dopoledne ředitel základní školy v Nádražní ulici Martin Horák. Ve škole s podporou devadesátiprocentní evropské dotace zrekonstruují některé třídy včetně vybavení, zlepší vnitřní konektivity školy a připojení k internetu či vybudují venkovní učebnu. Půjčku na desetiprocentní spoluúčast již škole schválili bystřičtí zastupitelé.

V základní škole T.G. Masaryka se kromě rekonstrukce tříd a nové venkovní učebny bude také přistavovat výtah. „Chceme, aby alespoň jedna ze škol byla zcela bezbariérová. V Nádražní ulici by stavba výtahu byla problematická, jsou tam mezipatra, takže by tam výtahy musely být minimálně dva,“ vyjádřil se místostarosta Bystřice Josef Vojta.

S nedostatečnými kapacitami stavebních firem se potýká i žďárská radnice, která kupříkladu musela opakovat výběrové řízení na dodavatele zázemí pro fotbal a tenis, aby firmy měly delší termíny. Oddálilo se i plánované zateplení dvou svobodáren na Stalingradě, na které město rovněž získalo dotaci. „Všichni odstoupili, že nejsou schopni dodržet termíny, navíc prý není vata a není polystyrén. Po prázdninách vyhlásíme nové výběrové řízení,“ potvrdil žďárský starosta Zdeněk Navrátil.