Na Vysočině střední školy nabízí více než sedm a půl tisíce míst v oborech s výučním listem a maturitou. Z toho je 764 míst na gymnáziích a 390 míst na lyceích. Kraj chce počet míst na všeobecných a všeobecně odborných oborech zvýšit.

Možnost studovat všeobecné a všeobecně odborné obory na čtyřletých gymnáziích a lyceích se nyní týká 22,9 procent žáků z populačního ročníku. Kraj Vysočina chce, aby postupně v následujících letech tento podíl narůstal.

„Ve čtyřletém období budeme chtít podíl středoškoláků v gymnáziích a lyceích až zdvojnásobit, jelikož se dlouhodobě ukazuje, že absolventi těchto oborů jsou nejvíce adaptabilní a připraveni čelit výzvám budoucnosti,“ doplnil řekl radní pro oblast školství Jan Břížďala.

Základní škola Oslavická
Nové učebny i záchody: Základní škola Oslavická v Meziříčí se vylepší za desítky

Zásadní změny v oborové struktuře středních škol se objevily už přim letošním přihlašování žáků devátých tříd. Od letošního září tak vznikne 1 121 míst v poptávaných oborech pro celkem 5 036 žáků devátých ročníků základních škol v kraji.

„Nabídka a kapacita některých oborů byla dlouhodobě zakonzervovaná a ustálená na číslech, která neodpovídala reálné poptávce uchazečů, potřebám společnosti ani skutečným možnostem zajištění vzdělávání ze strany škol. V letošním roce jsme předložili historicky největší balík změn v oborové struktuře středních škol, abychom dokázali zajistit požadované kapacity,“ sdělil Břížďala.

Mohlo by vás zajímat: Žďár se baví díky divům fyziky. Podívejte se, jak to ožilo v muzeu

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni