Život v obcích se v době koronavirové pandemie nezastavil. Naopak. Lidé tam vyvinuli ještě daleko větší aktivitu. Šily se roušky, vyráběly se ochranné štíty, dobrovolní hasiči pomáhali s desinfekcí veřejných prostorů, dobrovolníci zase s nákupy starším a nemohoucím obyvatelům. Absenci kulturních a sportovních akcí zkrátka nahradily jiné činorodé aktivity. Takové, které si vyžádala doba. Například v Dlouhém na Žďársku začali s výrobou světového unikátu – jednorázových ochranných štítů WRX.

Všechny obce žily pandemií. A hlavně snahou pomoci. „Nakupovali jsme desinfekci a distribuovali ji i dalším obcím. Šily se roušky, lidé se tak nějak semkli,“ poznamenal starosta Libic nad Doubravou Václav Venhauer, který je zároveň jasným důkazem toho, že i drsného muže, který něco vydrží, lze dojmout. Na videu, které Libice nad Doubravou v soutěži prezentují, se málem neubránil slzám. „Mělo to zpětnou vazbu, jedna z místních obyvatelek se mi smála, že jsem si zkazil image. Že mě všichni brali za drsňáka a já jsem tam zatím pomalu brečel. Byla to taková slabá chvilka,“ říká dnes už s úsměvem Václav Venhauer.

O chvilky dojetí nebyla nouze ani na dalších místech. „Dojetí se neubrání nikdo. Každý do toho dává kousek srdce a kus sebe. A když je pak vidět výsledek celé práce, přijdou na řadu emoce,“ potvrzuje Jan Sedláček, starosta Křižánek. Další obce, která se do soutěže přihlásila.

„Jsem pyšný na to, jak obce v době koronavirové pandemie fungovaly a jak se dokázaly o své obyvatele postarat,“ dodává starosta Křižánek.

Zajímavá videa

Soutěž Rok života v obcích Kraje Vysočina si klade za cíl zviditelnit činnost menších obcí při řešení mimořádných situací spojených s dopadem koronavirové pandemie do běžného života. „Do soutěže se přihlásilo třiadvacet obcí, což je větší počet než jsme očekávali. Každá přihlášená obec doložila nejen popis činností, které proběhly v nelehké době zákazů a restrikcí, ale i zajímavá videa. Je pěkné vidět, že se život v obcích nezastavil, ale naopak se posílila soudržnost jejich obyvatel,“ chválí vesničky na Vysočině Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana pro oblast regionálního rozvoje.

Veřejnost může pro vybranou obec hlasovat až do 16. května. „Hned následující den po ukončení veřejné části hlasování vybere tři nejlepší obce také odborná komise. Oznámení výsledků a slavnostní předání cen proběhne 26. května,“ informovala mluvčí Kraje Vysočina Eva Neuwirthová.

Vítězné obce se pak mohou těšit na věcné a finančními dary. V případě Ceny veřejnosti obdrží za první místo padesát tisíc korun, za druhé čtyřicet a za třetí místo třicet tisíc korun. Cena odborné komise jim vynese stejné částky.