Mottem bylo Zdravě jím, zdravě se hýbu. „Přišli jsme si užít hezký den, syn si za nic nechtěl nechat ujít skákací hrady, a nakonec jsme všichni i závodili," smála se Veronika Forstová. Přišla se dvěma dětmi, a ani ne s roční dcerkou v náručí startovala v „předzávodě" pro rodiče s kočárky či dětmi na ramenou.

„Nikam jsme se nehnaly, byly jsme poslední. Šlo jen o to, že když už tu jsme, tak se zúčastníme. Matěj pak běžel závod nejmladších dětí," řekla Forstová.

Rozhodni se sám jako každý rok připravilo spolu s dalšími partnery Kolpingovo dílo České republiky. Inspirací byly hlavně alarmující výsledky evropské výzkumné studie návyků dětí školního věku. Podle ní například průměrně 40 procent dětí ve věku 11-15 let pravidelně nesnídá, jen čtvrtina patnáctiletých konzumuje denně zeleninu. Téměř třetina jedenáctiletých chlapců má problém s nadváhou a naprostá většina dětí má tristní nedostatek pohybové aktivity.

„Je to možné, že děti dnes rády tráví hodně času u počítačů nebo televize je to lákavé a pohodlné. Člověk na tom musí stále pracovat, když chce své děti k pohybu vést. My ho máme rádi, a tak se o to snažíme, i když pro dcerku to zatím neplatí, je ještě malá," dodala Veronika Forstová. „Já mám nejradši běhání," zodpověděl Matěj dotaz na nejoblíbenější tělesnou aktivitu. Po startu svého závodu sice škobrtl a upadl, ale nenechal se vyvést z míry. „Vstal jsem a běžel dál, a byl jsem druhý," těšil se na diplom za druhé místo.

S nejmenšími si zaběhal i patron akce Lukáš Kourek, novoměstský běžec a mistr České republiky v přespolním běhu. Závody byly ale připravené pro zájemce všech věkových kategorií.

Akce také propagovala luštěniny. „Inspirovala nás Světová zdravotnická organizace, jež vyhlásila rok 2016 Mezinárodním rokem luštěnin. Upozorňuje na jejich nedoceněný význam ve stravě lidí a nazývá je dokonce symbolem zdravého životního stylu," zmínila Petra Nováčková, vedoucí Centra primární prevence Spektrum.

Zájemcům výživové poradkyně radily se stravováním a připravovaly netradiční pokrmy z luštěnin. „Máme i recepty a rady, jak luštěniny vařit, aby byly snáz stravitelné, chutné a příprava byla jednoduchá," dodala výživová poradkyně Kateřina Bukáčková.

Rozhodni se sám nabídlo i spoustu další zábavy dílničky, malování na obličej, tvoření mýdlových bublin. Kromě běhu připravila novoměstská tělovýchovná jednota pro sportovní nadšence třeba dětskou atletiku děti si mohly s upravenými pomůckami vyzkoušet atraktivní atletické disciplíny. Ocenění za výkon v závodech dostali nejenom vítězové, ale všechny děti, co v běhu Farskými humny startovaly.