Jako ideální na běžky hodnotí počasí Erik Havlík z informačního centra, který se zároveň stará o web Lyžařské Novoměstsko, kde běžkaři najdou aktuální informace.

„Zažíváme první závan letošní zimy. Obleva v posledních dnech skončila. Naopak trochu přituhlo. Víkend vypadá celkem dobře. V pátek by i zase mohlo začít sněžit. Uvidíme ještě, jestli bude tuhá, nebo mírná zima,“ přiblížil s dalšími podrobnostmi o tom, že na kopcích v okolí Nového Města na Moravě jsou upravené trasy.

Příprava umělého kluziště ve Žďáře.
Ve Žďáře se už staví zimní kluziště, veřejné bruslení bude zadarmo. Podívejte se

Podle Havlíka bude zájem běžkařů vyrazit na okruhy velký.

„Využít toho chtějí i lidé zdaleka, kteří nejsou místní. Jen bych nečekal takové podmínky, jako jsou třeba na Jizerských horách. Přesto by to mělo být na Novoměstsku fajn. Před víkendem plánujeme větší údržbu. Vyjede kvůli tomu i rolba. Bude tu potom více než čtyřicet kilometrů upravených tratí. Základní svezení bude určitě možné. Pak bude záležet na sněhových podmínkách,“ doplnil Havlík z informačního centra.

Do startu mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě zbývá už jen necelých sto dní. Ve Vysočina Areně finišují stavební práce na stadionu.
OBRAZEM: Necelých sto dní do šampionátu. Podívejte, jak roste Vysočina Arena

Mezi stopy, které mohou už běžkaři využívat, patří například ta od rozcestníku u Osady Youkon po Rokytno.

Připravený už je taktéž Příměstský okruh. Přístupné jsou i louky okolo Studnic, Rokytna či obce Sklené. Zájemci mohou zkusit dojet až na Fryšavský ledovec.

Běžkařské stopy na Novoměstsku.Běžkařské stopy na Novoměstsku.Zdroj: Se souhlasem Lyžařského Novoměstska

Pokud bude dostatek sněhu a vydrží chlad, budou postupně přibývat další úseky, na které mohou nadšenci na lyžích vyjet. Celkem jde o desítky kilometrů bílých plání.

Příměstský okruh

Délka: 6 kilometrů
Převýšení: 80 metrů
V okolí jsou čtyři parkoviště

Na to, až se na zemi udrží několik centimetrů sněhu, se celý rok těší Pavel Havlena.

Okolí Nového Města mám rád. Každý rok na běžky jdu a některé stopy si projedu. Mám je radši než sjezdovky. Sezona teprve začíná, tak snad se pořádně rozjede a sníh chvíli vydrží. Listopad na to zatím nebyl úplně dobrý, takže bych si to chtěl v prosinci vynahradit,“ popsal své plány muž, který rád běžky využívá.

Erik Havlík ještě doplnil, že Příměstský okruh bude letos o něco kratší.

„Je to kvůli blížícímu se mistrovství světa v biatlonu. Za příznivých podmínek se však pokusíme obnovit trasu na Odranec a Jimramov,“ dodal Havlík.

Podívejte se na novou tribunu pro biatlonové MS v Novém Městě:

Zdroj: Deník/Karel Líbal