V pátek ve dvě odpoledne se na Vysočině otevřely dveře celkem 1 136 volebních místností. Začalo hlasování v komunálních volbách. To trvalo do páteční 22. hodiny a pokračovalo ještě v sobotu od 8 do 14 hodin.

Víc než třetina voličů odevzdala po zhruba polovině druhého volebního dne hlasy v komunálních volbách v Česku, v senátních je účast nižší. Vyplývá to z vyjádření volebních komisařů a mluvčích radnic oslovených ČTK. Účast je tak zatím slabší než při posledních komunálních volbách. Víc lidí přichází volit v menších obcích než ve městech, kde se voleb účastní často méně než třetina voličů

V místní části Bystřice nad Pernštejnem v Karasíně, kde lidé volí do obecního zastupitelstva, do Senátu a zároveň hlasují v referendu o možné výstavbě závodu na výrobu jaderného paliva, je účast kolem 70 procent. "Stejný zájem je i o referendum, do Senátu hlasuje lidí o něco méně," řekla zapisovatelka komise Leona Fousková.

Vysoká volební účast je hlavně v menších obcích, v některých odvolila již více než polovina lidí. "Lidí chodí opravdu hodně. Urna už je nacpaná k prasknutí," řekla v pátek večer Hana Marková z volební komise ve Vojnově Městci na Žďársku. Tam kandiduje do patnáctičlenného zastupitelstva hned šedesát kandidátů a na volební účasti je to znát.

Na Vysočině se účast v pátek večer v oslovených okrscích pohybovala až kolem 30 procent. V Budíkově na Pelhřimovsku dokonce přišla už polovina zapsaných voličů. "Zájem o senátní volby je o něco menší, ale i tak dosahuje 35 procent," řekla členka volební komise. Třeba na největším jihlavském sídlišti Březinky přišlo jen 21 procent voličů. "Celkovou účast odhaduji maximálně do 40 procent," řekla zapisovatelka Miroslava Jarošová.

Podle ředitelky krajské správy Českého statistického úřadu v Jihlavě Jitky Číhalové může přijít během pátku a soboty k volebním urnám více než 410 tisíc voličů. „Přesná čísla nemám, to vědí na jednotlivých radnicích. Tento počet odhaduji podle toho, kolik bylo v seznamu voličů letos při volbách do Evropského parlamentu," uvedla Číhalová.

Ve skutečnosti přesahuje účast v komunálních volbách padesát procent, proto volební komise v kraji odbaví během dvou dní kolem čtvrt milionu voličů. Ti by měli mít už od minulého týdne volební lístky. Pokud je nemají, nebo je ztratili, mohou nové hlasovací lístky dostat ve volebních místnostech.

Ideálně by se v pátek mělo na Vysočině otevřít 1 138 okrsků, ovšem na dvou místech lidé k volbám nepůjdou. V Růžené na Jihlavsku a ve Slavníči na Havlíčkobrodsku nikdo o post v zastupitelstvu, potažmo na radnici, nestojí. Nedali zde dohromady potřebný počet kandidátů. Obce dočasně povede pověřený správce.

„V nejmenších obcích budeme znát výsledky kolem čtvrté hodiny odpolední, ale na výsledky za krajskou Jihlavu budeme čekat až tak do půlnoci," odhadla ředitelka Číhalová.

Na Žďársku a Pelhřimovsku se v pátek a sobotu zároveň konají i volby do Senátu.

Průběh voleb můžete aktuálně sledovat na webu www. deník. cz. Kompletní výsledky voleb ze všech obcí vašeho okresu najdete v pondělním vydání Deníku.

IVA BÍNOVÁ, MARCEL MORŽOL, JIŘÍ MAREK, ČTK