„Já jsem do politiky nikdy nechtěl jít a nešel bych, kdyby mě něco netlačilo. Mě to tlačí, tak jsem podpořil pelhřimovskou kandidátku při městských volbách ještě jako nestraník,“ začal Rafaj vysvětlovat a pokračoval: „Teď jsem vstoupil do TOP 09, protože bych chtěl uspíšit příchod doby postbabišovské. Ale nejen kvůli tomu. Chtěl bych, aby se svých věcí chopili lidé, kteří se v nich vyznají a kteří tu svou práci dělají rádi.“

Zajímavé jméno mají na jednatřicátém místě kandidátky také občanští demokraté – je na něm předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil. Mimo jiné jeden ze tří politiků, kteří jsou v krajském zastupitelstvu od jeho vzniku v roce 2000. Ačkoliv se jedná o společnou kandidátku ODS a Starostů pro občany, na třiačtyřicátém místě kandiduje krajský předseda Svobodných a jaderný fyzik z Golčova Jeníkova Jiří Strachota.

Ilustrační fotografie.
Z auta se bude volit na pěti místech Vysočiny. Urnu přinesou vojáci

Starostové okresních měst jsou pouze na dvou kandidátkách – za ODS jde do voleb starosta Pelhřimova Ladislav Med a senátor Jan Tecl, který stojí ve vedení Havlíčkova Brodu. Se Starosty pro Vysočinu se do krajského zastupitelstva pak chce dostat jihlavská primátorka Karolína Koubová a také starostové Třebíče Pavel Pacal i Žďáru nad Sázavou Martin Mrkos. Nechybí ani starosta Telče Roman Fabeš. „Jsem přesvědčen, že máme nejsilnější sestavu. Máme na kandidátce i starosty všech tří měst UNESCO na Vysočině,“ prohlásil lídr uskupení Starostové pro Vysočinu Lukáš Vlček.

Běhounek a syn

Lídrem sociálních demokratů je Jiří Běhounek - současný hejtman, který kraj vede už dvanáct let. Na čtyřiadvacátém místě je pak jeho syn. Z pětačtyřicátého místa kandiduje starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda, který se loni téměř stal ministrem kultury. „Je dobře, že jsem se ministrem nestal,“ uvedl letos na jaře Šmarda v rozhovoru pro Deník.

Tři poslance má na kandidátce hnutí ANO – trojkou je Radek Zlesák ze Žďárska, čtyřiačtyřicítkou Josef Kott z Pelhřimovka a o příčku níže Monika Oborná z Třebíčska. Poslední místo na kandidátce Pirátů má další poslanec, Jan Pošvář z okresu Pelhřimov. Naopak první je na kandidátce lidovců Víť Kaňkovský, poslanec z Jihlavska.

Aleš Kratina.
Nový jízdní řád vzniká do konce října. Výluka na trati do Brna bude i příští rok

Třetí místo na kandidátce Zelezných má jejich celorepubliková místopředsedkyně a aktivistka, sedamdvacetiletá Anna Gümplová z Jihlavy. Za Moravské zemské hnutí pak kandiduje známá postava jihlavské scény, Zdeněk Kučírek. „Kampaň zahájíme v pondělí,“ řekl Deníku koncem minulého týdne.

Do zastupitelstva kandidují i tři osmnáctiletí studující – Eliška Viktorie Chňoupková je na kandidátce Moravského zemského hnutí, Rozumní mají zapsanou Ivetu Moravcovou a za Piráty kandiduje Richard Pospíchal. Nejstarším naopak je šestaosmdesátiletý František Prát z Jihlavy na kandidátce Zelených.