„Je to pro nás nečekané vítězství," nechal se slyšet jen pár minut po sečtení posledního volebního okrsku ve Žďáře nad Sázavou lídr sdružení Žďár - živé město Zdeněk Navrátil. „Cítím za nás všechny velkou zodpovědnost, kterou teď vůči voličům máme. Neradi bychom je zklamali," prohlásil s poděkováním za hlasy projektový manažer.

Ten hned začal dolaďovat vyjednávací tým. „Voliči protlačili do zastupitelstva i lidi, kteří byli na naší kandidátce vzadu. S nimi musím prvně domlouvat další naše kroky," uvedl Zdeněk Navrátil. „Jednat chceme se všemi, kteří zasednou ve žďárském zastupitelstvu, ale prioritou je pro nás změna ve vedení radnice. S tím jsme do voleb šli a to od nás voliči očekávají," dodal lídr sdružení Žďár - živé město.

„Počítali jsme, že v těchto volbách ztratíme. Počítali jsme s vítězstvím, ale je z toho remíza. Máme šest mandátů, stejně jako první sdružení. Vítězem voleb je kandidátka Žďár - živé město, a na nich je začít s vyjednáváním," okomentoval výsledek komunálních voleb v okresním městě lídr kandidátky ČSSD Vladimír Novotný. Ten už se Zdeňkem Navrátilem mluvil. „Vzájemně jsme si gratulovali k výsledku. A shodli jsme se na tom, že náš souboj byl tvrdý až do konce sčítání. Dělí nás jen nějakých osm desetin procenta," řekl Novotný. Podle něj se v letošních komunálních volbách odrazila touha žďárských voličů po změně. „A nejvíc se to projevilo na slabém výsledku TOP 09 a ODS," dodal Novotný.

Ve volebním štábu KDU-ČSL v sobotu večer bouchli šampaňské. „Užíváme si to. Obhájili jsme čtyři mandáty, a to je výborné," nechal se slyšet Rostislav Dvořák, dlouholetý žďárský zastupitel za stranu lidovou. „Čekal jsem úspěch sdružení Žďár - živé město, ale přiznám se, že ne tak výrazný," dodal Dvořák s tím, že vítěze je třeba respektovat. „A je teď na vítězi podílet se na vedení města a převzít odpovědnost," upozornil Rostislav Dvořák z KDU-ČSL.

Získané tři mandáty považuje za úspěch Radek Zlesák z ANO 2011. „Stejně jako Žďár - živé město jsme voličům nabídli změnu. Podepsali jsme program Rekonstrukce Žďáru, máme i podobný program jako vítěz voleb," připomněl blízkost dvou nových uskupení na žďárské politické scéně Radek Zlesák.

Tři mandáty obhájili komunisté. „Po všech těch mediálních masážích voličů, kdy každý prohlašuje, že s komunisty nebude spolupracovat, je to pro nás ve Žďáře dobrý výsledek," uvedl Jaroslav Miklík, který se do zastupitelstva díky křížkům voličů prodral z osmého místa kandidátky.

Ztrátu z pěti na tři mandáty musí přijmout žďárská ODS. „Je to pro nás prohra," řekl Radek Černý. Ten přisoudil žďárským občanským demokratům roli v opozici. „Nechceme být pátým kolem u vozu, přílepkem ve vládní koalici za každou cenu," nechal se slyšet ortoped Černý. S ním se do zastupitelstva okresního města dostal lékař Jan Mokříš a také místostarosta Jaromír Brychta.

Voliči rozdali karty tak, že koalice ČSSD, ODS a TOP 09 na žďárské radnici končí. „T0P 09 vznikla jako konzervativní strana, která bude oslovovat konzervativně smýšlející lidi, kterých je ve společnosti něco kolem deseti procent. Od tohoto předpokladu se náš volební výsledek moc neliší. Nejsme populisté a nebojíme se dělat potřebné, i když nepopulární kroky. Na svoji práci pro město Žďár nad Sázavou jsme hrdí. Chceme velmi poděkovat všem, kteří ocenili naši čtyřletou práci pro město a dokázali nás v komunálních volbách podpořit. Pravda je, že výsledek není zcela podle našich představ. Ukázalo se, že Žďárští chtějí zásadní změnu, a držíme nám všem palce, aby to byla změna k lepšímu. Žďár nám jako celému týmu TOP 09 stále leží na srdci," vydal po volbách tiskové prohlášení lídr kandidátky TOP 09 Ladislav Bárta.

Obecní volby ve Žďáru nad Sázavou vyhrálo sdružení Žďár - živé město. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu má šest mandátů díky 22,05 procenta voličských hlasů. Šest křesel má i druhá ČSSD (21,20 procenta). Čtyři křesla získala KDU-ČSL (13,34 procenta), po třech přidělili voliči hnutí ANO (11,40 procenta), ODS (9,76 procenta) a KSČM (9,57 procenta). V zastupitelstvu má dva mandáty i TOP 09 za zisk 8,2 procenta voličských hlasů. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu na www.volby.cz. K volbám letos ve Žďáře nad Sázavou přišlo 42,99 procenta oprávněných voličů. V minulých volbách v roce 2010 se voleb zúčastnilo 47,58 procenta voličů. Na žďárské radnici v uplynulém volením období vládla velká koalice ČSSD a ODS, kterou doplnila TOP 09. ČSSD měla v sedmadvacetičlenném městském zastupitelstvu devět křesel, ODS a TOP 09 po pěti, KDU-ČSL čtyři, KSČM tři a SPO zemanovci jedno.

Zastupitelský sbor okresního města se po letošních komunálních volbách výrazně obmění. Hned třinácti osobnostem končí mandát. V barvách ODS už nekandidovala lékařka Marie Košťálová a Jaroslav Ptáček se rozhodl kandidovat jen v senátních volbách. V novém seznamu zastupitelů už dále nenajdete jména: Jana Svobodová, František Eichler, Karel Straka, Stanislav Večeřa, Rudolf Voráček (všichni ČSSD), končí i Miloslav Odvárka (SPO), Tomáš Havlík (KDU-ČSL), Vratislav Knoflíček (KSČM) a Irena Pechová, Jakub Pustina a Stanislav Růžička (všichni TOP 09).

Zvolení zastupitelé:

ŽĎÁR - ŽIVÉ MĚSTO, 6 mandátů:
Michal Olšiak, 36 let, sochař a výtvarník
Zdeněk Navrátil, 38 let, projektový manažer
Zdeněk Kulhánek, 57 let, psycholog
Martin Mrkos, 30 let, ekonom
Ondřej Vykoukal, 26 let, právník
Tomáš Procházka, 33 let, architekt

ČSSD, 6 mandátů:
Vladimír Novotný, 48 let, náměstek hejtmana
Dagmar Zvěřinová, 60 let, starostka, senátorka
Tomáš Martinec, 48 let, ředitel odboru Ministerstva průmyslu a obchodu
Michal Hubert Zrůst, 42 let, ředitel polikliniky
Karel Herold, 65 let, emeritní ředitel ZŠ
Zdeněk Štursa, 60 let, předseda představenstva SBD Zelená hora

KDU-ČSL, 4 mandáty:
Rostislav Dvořák, 57 let, předseda odborů Žďas
Romana Bělohlávková, 49 let, dětská lékařka
Josef Klement, 43 let, projektový manažer
Anna Janů, 58 let, vrchní sestra

ANO 2011, 3 mandáty:
Radek Zlesák, 31 let, stavební inženýr
Vlastimil Forst, 58 let, inženýr telekomunikací
Ludmila Řezníčková, 49 let, vedoucí odboru

ODS, 3 mandáty:
Jaromír Brychta, 56 let, místostarosta města
Jan Mokříš, 43 let, dětský lékař
Radek Černý, 41 let, lékař-ortoped

KSČM, 3 mandáty:
Petr Stoček, 69 let, OSVČ - projektant, Žďár nad Sázavou
Šárka Vidergotová, 44 let, zdravotní sestra
Jaroslav Miklík, 70 let, OSVČ - revizní technik

TOP 09, 2 mandáty
Ladislav Bárta, 44 let, místostarosta města
Miloš Jirman, 51 let, advokát