Ačkoliv se oproti původním předpokladům zdvojnásobil počet volebních komisí, počet míst zůstává na pěti. V každém okresním městě tak bude jen jedno místo, vždy však s dvěma volebními stany. „V praxi to představuje násobné navýšení kapacit drive-in volebních míst,“ dodala mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Kde budou volební místa?

Volit se bude na parkovištích, kde lze umístit stan

* V Havlíčkově Brodě je to u koupaliště v Chotěbořské ulici

* V Jihlavě se jedná o nové P+R parkoviště u silnice na Pelhřimov

* V Pelhřimově bude stan u zimního stadionu

* V Třebíči u tělocvičny obchodní akademie

* Ve Žďáru u rychlobruslařského oválu v Jungmannově ulici

Hejtmanství tak reaguje na rostoucí počet aktuálně nakažených, který o víkendu překročil tisícovku. Ne každý má zájem volit, účast bývá zhruba třetinová. Ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec dále odhadl, že komplikace spojené s volbou z auta odradí další polovinu.

V polovině září bylo na Vysočině v karanténě a izolaci zhruba půl procenta populace. „Při tomto počtu bychom měli volby zvládnout bez větších problémů. Při zdvojnásobení budeme na hraně, při ztrojnásobení nebudeme schopni voliče obsloužit, čímž riskujeme žaloby, stížnosti a další problémy“ uvědomoval si Kadlec v době, kdy se počítalo s pěti komisemi.

Zdvojnásobení riziko potíží značně eliminuje. Každé volební místo po navýšení počtu komisí nezvládne za den maximálně sto osob, ale dvě stě. Nadále platí, že s hlasováním bude na všech místech pomáhat armáda.

Volit se bude mezi sedmou a třetí hodinou, volič však může vhodit své hlasy do urny i později. „Pokud někdo přijede po třetí hodině, nebude mu volba umožněna, ale pokud přijede včas a bude tam fronta, volební komise ho musí obsloužit,“ uzavřel ředitel.

Jste v kvůli covid-19 v karanténě nebo izolaci? Ukážeme, jak budou probíhat volby v drive-in stanovištích. Podívejte se na video

Zdroj: Youtube