"Zisk mandátů sociální demokracie v celorepublikovém měřítku ale není nepříznivější pro sestavování vládní koalice," komentoval výsledek voleb Karel Černý z Hamrů nad Sázavou. Tomu se podařilo u voličů uspět v patých volbách do Poslanecké sněmovny po sobě. ČSSD dokonce v okrese v poslaneckých volbách vyhrála pošesté v řadě.

"Přiznám se, že jsem čekal zisk čtyr mandátů pro ČSSD v kraji," netajil jisté zklámání Karel Černý.

Babišovu ANO dalo ve volbách do Poslanecké sněmovny v okrese hlas 9787 lidí (15,57 %). Komunisté mají na Žďársku 9677 příznivců (15,40 %). KDU-ČSL dostala 8638 hlasů (13,75 %), TOP 09 5216 hlasů (8,30 %).

Občanští demokraté se musí v okrese vyrovnat s ústupem ze slávy a s 4056 hlasy (6,45 %). Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury uspěl u 3706 voličů (5,89 %)

V poli poražených zůstali Zemanovci. Ty v okrese Žďár nad Sázavou volilo 1782 lidí (2,83 %). „Samozřejmě je to slabé, na to se nedá nic jiného a pozitivního říci. Já to mám trochu jednodušší v tom, že jsem nestraník. Ovšem předpokládám, že Strana práv občanů Zemanovci tento výsledek vyhodnotí a uvědomí si, jaké chyby se v kampani udělaly. A že jich nebylo málo,“ řekla k neúspěchu SPOZ lídryně strany na Vysočině Ilona Švihlíková.

Kampaň podle Švihlíkové neměla žádné profesionální vedení, navíc chybělo hlavní téma. „Billboardy a plachty, i kdyby jich byly stovky, nenahradí kontakt s voliči,“ dodala Švihlíková. Podle ní je špatný výsledek věcí kombinace pusobení strany na kraji i v celostátním měřítku. "Když obraz zemanovců celostátně nepůsobí dobře, tak poté, i kdybyste se na kraji rozkrájeli, tak výsledky nedáte dohromady,“ dodala ještě Švihlíková.

„Neúspěch to samozřejmě je, to bezesporu. Ba dokonce velký neúspěch. Zatímco v krajských volbách jsme to očekávali, teď nás trochu překvapilo, že jsme nepřekročili pět procent. Tehdy nás volilo sedm tisíc voličů, dnes je to přibližně 4800, což je odliv výrazný. Pokud jde jednou volič volit zemanovce a pak podruhé a nedostaneme se tam, tak potřetí si to už rozmyslí a hlas uplatní někde lépe,“ vyjádřil se k propadu SPOZ ve volbách do Sněmovny František Hanus, který byl na kandidátce strany na Vysočině číslem devět.

Volební účast v okrese Žďár nad Sázavou činila 65,45 %.

Volby v celém Kraji Vysočina proběhly bez narušení veřejného pořádku. "Policie v našem kraji nemusela řešit v souvislosti s volbami žádné protiprávní jednání, a to ani v přestupkové ani trestněprávní rovině," sdělila policistka Dana Čírtková z krajského policejního ředitelství.