„Chrliče na kašnu nainstalovali v pondělí, zubří hlavy vycházejí ze znaku města. S rekonstrukcí náměstí se to nestihlo udělat, takže jsme si počkali čtyři roky a teď už je všechno kompletní," uvedl bystřický starosta Karel Pačiska s tím, že chrliče vzhledově korespondují s kovovými volavkami, které zdobí vodní kaskádu protínající úsek náměstí nad kašnou.

Nádrž jako záhon

Chrliče umístěné na čtyřech stranách historické kašny z roku 1892, kterou zdobí sochy Cyrila a Metoděje v životní velikosti, město vyšly na 120 tisíc korun. Sousoší slovanských věrozvěstů, které od roku 1845 stávalo před kostelem svatého Vavřince, se stalo součástí kašny až o čtyřicet sedm let později.

Žulová kašna nesloužila vždy svému účelu ve druhé polovině minulého století byla zrušena, zaplněna hlínou a pak osázena květinami. Voda se do ní po dlouhých desetiletích vrátila až po její rekonstrukci na podzim roku 2005.

Generální rekonstrukce bystřického náměstí byla dokončena v roce 2010 u příležitosti 430. výročí povýšení Bystřice na město. Bystřická radnice přitom využila třiapadesátimilionové evropské dotace, celkově přestavba vyšla na zhruba šedesát milionů korun.

„V takovéto podobě zůstane náměstí minimálně dalších sto let, ale s největší pravděpodobností i déle. Nové chrliče na kašně byla už jenom taková drobnost," dodal bystřický starosta.