Právě proto se letos Bystřičtí přihlásili do aktuálního ročníku evropské soutěže s názvem European Destination of Excellence (EDEN), jehož ústředním tématem byla právě voda jakožto turistický cíl.

Podstatou klání, které se od roku 2006 koná v celkem dvou desítkách evropských zemí, je zviditelnění méně známých turistických destinací. „Co se týče vody ve spojitosti s turistických ruchem, myslím, že se lokalita Bystřicka má čím pochlubit. Mimo Bystřických zastavení či Vodohospodářské stezky, nebo třeba i poznávací soutěže s Vodomilem Zubří zemí, do tohoto tématu zapadá i slalomová dráha na divoké vodě ve Víru, tamní umělá ledová stěna a další aktivity,“ informoval bystřický místostarosta Josef Vojta.

„V regionu je na čtyřicet hektarů vodních ploch, které v posledních letech postupně procházejí revitalizací – rybníky Argentina, Domanínský či Skalský,“ dodal Vojta.

Projekt Bystřická zastavení – jeden z turistům vstřícných počinů v regionu, který se začal v loňském roce realizovat v okolí města, je rozdělen na několik etap. První z nich čítá 28 zastávek.

Evropská dotace na první z nich činí 3,7 milionů korun, přičemž se jedná o stezky kolem města vybavené informačními tabulemi, odpočinkovými místy i minisportovišti. Mají volně navazovat na Vodohospodářskou naučnou stezku na pravém břehu Vírské přehrady.

První z Bystřických zastavení vzniklo loni v srpnu a byl jím ekopavilon u školy v Nádražní ulici. I. etapa projektu má být dokončena za rok.